Czy kolagen wpływa na porost włosów?

Czy kolagen wpływa na porost włosów?

Marzysz o gęstych, mocnych kosmykach? Być może pora rozważyć suplementację kolagenu. Jak wskazują badania, poziom tego białka w organizmie przyczynia się nie tylko do zdrowia skóry i stawów, ale również do prawidłowego wzrostu włosów. Chociaż ich podstawowy budulec stanowi keratyna, na jej syntezę istotnie wpływa kolagen.

Suche, słabe i wypadające włosy a poziom kolagenu w organizmie

Kondycja Twoich włosów to odzwierciedlenie szeregu różnych czynników, m.in. genetyki, gospodarki hormonalnej, diety oraz pielęgnacji. W takim razie czy kolagen działa na włosy? Jak najbardziej. Jego niski poziom w organizmie może wiązać się z nadmiernym wypadaniem włosów, a także z suchymi i podatnymi na uszkodzenia kosmykami.

Synteza kolagenu w organizmie stopniowo maleje wraz z wiekiem i podobnie mogą występować objawy suchości włosów. Zgodnie z badaniami dotykają one nawet 40% osób powyżej 18. roku życia [1]. Z upływem lat włosy stają się również słabsze oraz rzadsze. Ma to związek z mniejszą syntezą keratyny, na którą także wpływa kolagen.

Kolagen a keratyna – zależność pomiędzy białkami

Zarówno kolagen, jak i keratyna stanowią ważne białka strukturalne w organizmie. Podczas kiedy kolagen to główny budulec skóry i chrząstek, keratyna tworzy włosy (w 95%) oraz paznokcie. W porównaniu z kolagenem keratyna jest bardziej sztywna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Oba białka strukturalne powstają z aminokwasów i mają podobną strukturę polipeptydową. Kolagen składa się z glicyny, proliny i hydroksyproliny, a keratyna w większości z cysteiny tworzącej mostki disiarczkowe, które nadają jej dużą wytrzymałość.

Skoro kolagen i keratynę budują różne aminokwasy, w takim razie w jaki sposób suplementacja kolagenu wpływa na porost włosów? Odpowiedź stanowią mieszki włosowe. Kolagen ma korzystny wpływ na nawilżenie skóry głowy. Tym samym wspomaga transport składników odżywczych do mieszków włosowych, które zawierają keranocyty – komórki odpowiedzialne za syntezę keratyny.

Jak kolagen wspomaga porost włosów? Przegląd badań

Sposób, w jaki wpływa kolagen na porost włosów, wzięto pod lupę w wielu badaniach. Jedno z nich, przeprowadzone w 2020 roku, analizowało wpływ przyjmowania bioaktywnych peptydów kolagenowych (BCP) na grubość włosów i metabolizm komórek włosowych.

W badaniu wzięły udział 44 zdrowe kobiety w wieku 39-75 lat. Dziennie przyjmowały one kolagen na porost włosów, czyli 2,5 g BCP (markowego kolagenu VERISOL®). Kolagen ten jest stosowany w suplementach diety powszechnie dostępnych na rynku, takich jak ReBeauty Booster.

Szczegółową analizę dietetyczną suplementu diety z kolagenem VERISOL® możesz przeczytać na portalu Pro-farm.pl poświęconemu zdrowemu stylowi życia.

Po 16. tygodniach suplementacji kolagenu u kobiet odnotowano wzrost proliferacji komórek mieszków włosowych o 31% (w porównaniu z grupą kontrolną przyjmującą placebo)[1]. Oznacza to znaczne zwiększenie komórek w mieszkach włosowych, które odgrywają kluczową rolę w fazie anagenu (wzrostu włosów).

Co więcej, u kobiet stosujących bioaktywne peptydy kolagenowe zaobserwowano również wzrost średniej grubości włosów o 193 mikrometry (µm)przy odchyleniu standardowym 42 µm, co wskazuje na zmienność wyników w badanej grupie [1].

Inne badania przeprowadzone w 2014 roku dowiodły, że suplementacja peptydów, lipidów, kwasu hialuronowego oraz kolagenu zapewnia szybkie, mierzalne i długotrwałe rezultaty w poprawie kondycji włosów, skóry i paznokci. Uczestnicy tego badania spożywali codziennie 20 g suplementu diety zawierającego wymienione składniki.

W ciągu 8 tygodni u 95% osób przyjmujących suplement diety z kolagenem zaobserwowano znaczącą poprawę kondycji suchych i matowych włosówPo 9 miesiącach suplementacji była ona zauważalna już u 100% uczestników badania[2].

Jaki kolagen na włosy wybrać?

Rosnący rynek suplementów diety z kolagenem skłania do korzystania z wiedzy ekspertów w celu wyboru jak najlepszego preparatu. W tym celu warto brać pod uwagę rankingi przez specjalistów selekcjonujących produkty o najlepszym stosunku ceny do jakości.

Suplementacja kolagenu przeniesie zamierzone efekty, jeśli zadbasz o jej systematyczność. Wskazane jest suplementowanie kolagenu co najmniej przez 3 miesiące. Z tego względu warto wybrać preparat komfortowy w stosowaniu, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Możesz rozważyć np. kolagen do picia na włosy – czyli proszek łatwy do rozpuszczenia w wodzie. Postaw na kolagen hydrolizowany, czyli podzielony na mniejsze cząsteczki, łatwiej przyswajalne od naturalnego kolagenu występującego w żywności.

Jeszcze łatwiejsze w przyjmowaniu są shoty kolagenowe, czyli gotowy kolagen do picia na włosy. Jeżeli nie masz czasu na przygotowywanie kolagenu w proszku, możesz rozważyć również tabletki z kolagenem na włosy. Weź przy tym pod uwagę, że zawierają one nieco niższe dawki kolagenu (ze względu na ograniczoną wielkość tabletki albo kapsułki).

Jeżeli szukasz dobrego kolagenu na włosy, powinna zainteresować Cię kategoria tzw. suplementów urodowych. Zawierają dodatkowe składniki wspierające zdrową kondycję skóry, włosów oraz paznokci, np.:

  • biotynę – przyczynia się do syntezy keratyny, dzięki czemu może przyspieszać wzrost włosów,
  • witaminę C – działa antyoksydacyjnie (neutralizuje wolne rodniki), bierze udział w produkcji kolagenu i keratyny,
  • ekstrakt z ziela pokrzywy – zawiera witaminy i minerały (w tym krzemionkę) wzmacniające strukturę włosów,
  • cynk – on również uczestniczy w syntezie kolagenu i keratyny, a ponadto wspiera zdrowie skóry głowy, m.in. regulując pracę gruczołów łojowych skalpu,
  • selen – wzmacnia mieszki włosowe, przeciwdziałając nadmiernemu wypadaniu włosów.

Czy kolagen działa na włosy? Podsumowanie

Za tym, że kolagen na porost włosów działa przemawiają zarówno aktualna wiedza z zakresu biochemii, jak i wyniki badań klinicznychWiemy, że kolagen odgrywa istotną rolę w syntezie keratyny, czyli podstawowego budulca włosów. Dlatego warto rozważyć stosowanie suplementów diety z kolagenem na włosy. Dodatkowy atut takich preparatów to zawartość witamin, minerałów i ekstraktów roślinnych, które także przyczyniają się do poprawy kondycji włosów.

Źródła:

1. YAGODA, M.; GANS, E. A nutritional supplement formulated with peptides, lipids, collagen and hyaluronic acid optimizes key aspects of physical appearance in nails, hair and skin. J. Nutr Food Sci. S, 2014, 5.002.

2. OESSER, Steffen. The oral intake of specific Bioactive Collagen Peptides has a positive effect on hair thickness. International Journal on Nutraceuticals, Functional Foods and Novel Foods, 2020.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE