Czerwony Krzyż apeluje o wsparcie dla uchodźców ze wschodu Ukrainy

Czerwony Krzyż apeluje: pomóżmy uchodźcom ze wschodniej Ukrainy w przetrwaniu zimy. Ich zdrowie i życie zależy od nas.

Czerwony Krzyż apeluje: pomóżmy uchodźcom ze wschodniej Ukrainy w przetrwaniu zimy. Ich zdrowie i życie zależy od nas.
Kijów sierpień 2013. Fot. Jacek Paszewski
Zimą Razem z Ukrainą

Na skutek działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy blisko 250 tysięcy osób opuściło swoje domy. Ukraińcy solidarnie pomagają sobie nawzajem w ramach możliwości. Władze ukraińskie przygotowały uchodźcom tymczasowe ośrodki. W bardzo skromnych warunkach przebywają tam ludzie starsi, kobiety i dzieci. Uciekając z domu zabrali ze sobą często tylko jedną torbę. To teraz cały ich dobytek.

Zbliża się zima. Od października do marca na Ukrainie panuje mróz, odnotowuje się także duże opady śniegu, zamiecie i silny wiatr. W miastach często potrzebna jest pomoc wojska przy odśnieżaniu ulic. Małe miasteczka i wsie całkowicie odcięte są od reszty kraju. Trudno wyobrazić sobie życie bez prądu, ogrzewania, wystarczającej ilości pożywienia i ciepłych ubrań. Szczególnie dotkliwe jest to dla uchodźców, którzy nie mogli pozostać w swoich rodzinnych domach. Brakuje im pieniędzy, żywności i odzieży.

26 sierpnia w Kijowie na spotkaniu partnerskim z udziałem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Czerwonego Krzyża z Polski, Niemiec, Kanady, Luksemburga, Francji, Finlandii, Danii, Japonii i Czerwonego Półksiężyca z Kataru przedstawiono aktualną sytuację oraz ustalono bieżący plan działań humanitarnych i prognozy przyszłych potrzeb.

Działania Czerwonego Krzyża skupiają się aktualnie na pomocy uchodźcom z terenu Doniecka i Ługańska. Delegatura Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża wraz z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem na bieżąco kwalifikują osoby i ich potrzeby. Daje to gwarancję regularnej, skutecznej i rzetelnej pomocy. Organizujemy doraźne wsparcie: pakiety higieniczne, karty telefoniczne, odzież, koce i vouchery na zakupy żywności w supermarketach. Jednak ta pomoc wciąż nie jest wystarczająca - mówi dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

PCK zachęca do wpłacenia darowizn, które pomogą potrzebującym Ukraińcom w przetrwaniu zimy. Za pozyskane środki finansowe zostanie zakupiona pomoc rzeczowa: odzież, opał, koce, kołdry, pościel, etc. Następnie pomoc zostanie przekazana bezpośrednio do ośrodków, w których przebywają osoby potrzebujące.

Pomoc można zapewnić wpłacając dowolną kwotę darowizny na konto:

Bank Millennium
92 1160 2202 0000 0002 5583 9558
z dopiskiem: Zimą Razem z Ukrainą

Więcej o:
pck apel ukraina polski czerwony krzyż
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE