Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach

Czekasz na szczepienie w punkcie szczepień? Pamiętaj o dystansie i maseczkach Fot. pixabay.com

W Łódzkiem jest 436 punktów szczepień aktualnie są szczepieni w nich m.in. seniorzy I lub II dawką, pacjenci poniżej 70 r.ż. NFZ przypomina o zasadach, które ułatwią proces szczepienia.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach dobrego wychowania apelują przedstawiciele NFZ. I dodają też, że bardzo ważne jest to by respektować termin szczepienia,bo inaczej w punkcie może się zrobić kolejka.

- Punkty szczepień robią wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne. Sporo zależy również od nas samych. Trzymajmy dystans, nośmy maseczki i przychodźmy na umówioną godzinę szczepienia - komentuje Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ.

NFZ przypomina kilka prostych zasad, dzięki którym czekanie na przyjęcie szczepionki będzie bezpieczne dla nas samych, innych pacjentów oraz personelu punktu szczepień.

Zadbaj o punktualność
Znasz termin i godzinę szczepienia? Przyjdź do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Nie musisz czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie narażasz się na większy stres i stanie w kolejce.

Trzymaj dystans
Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób. Przynajmniej 1,5 metra.

Noś maseczkę
Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wychodzisz z domu. Pamiętaj, aby maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.
Gdy chcesz poprawić ułożenie maseczki, nie dotykaj jej od przodu. Chwyć za nauszniki i dopasuj maseczkę do twarzy.

Myj i dezynfekuj ręce
Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. Myj ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty.

Słuchaj poleceń personelu punktu szczepień
Zachowaj się odpowiedzialnie i zawsze stosuj się do poleceń personelu punktu szczepień.

-Jeśli pada prośba o zwiększenie dystansu między osobami czekającymi na szczepienie – zrób to. Jeśli personel prosi o zakrywanie ust i nosa maseczką – zrób to. Jeśli przed wejściem do punktu szczepień lub gabinetu należy zdezynfekować ręce – zrób to - radzi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Więcej o:
nfz radzi nzf szczepienia NFZ szczepienia instrukcja

Załączniki

jak-sie-zachowac-w-punkcie-szczepien.m4a

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE