Czego nie powinniśmy robić, gdy doszło do utraty plików na naszym dysku?

Czego nie powinniśmy robić, gdy doszło do utraty plików na naszym dysku?

Odzyskiwanie danych z dysku to skomplikowany proces i dotyczy wielu różnych czynności, które powinny zostać podjęte, aby możliwe było przywrócenie utraconych plików. Niejednokrotnie przyczyniamy się do tego w pewien sposób, powodując uszkodzenia mechaniczne, ale sprawa może dotyczyć także awarii urządzenia, szkodliwego oprogramowania w postaci wykresów, czy nawet przypadkowego skasowania.

Odzyskiwanie danych z dysku to skomplikowany proces i dotyczy wielu różnych czynności, które powinny zostać podjęte, aby możliwe było przywrócenie utraconych plików. Niejednokrotnie przyczyniamy się do tego w pewien sposób, powodując uszkodzenia mechaniczne, ale sprawa może dotyczyć także awarii urządzenia, szkodliwego oprogramowania w postaci wykresów, czy nawet przypadkowego skasowania. W takiej sytuacji niewątpliwie bardzo się stresujemy i nie do końca wiemy, jak postąpić.

Wiele osób decyduje się na samodzielne próby, które mają sprawić, że odzyskiwanie danych z dysku będzie możliwe do wykonania w domowym zaciszu. Jednak tego typu działania nie zawsze są skuteczne. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, czego zupełnie nie należy robić, kiedy problem dotyczy nas bezpośrednio. Zachęcamy do lektury.

Samodzielne odzyskiwanie danych z dysku, czyli rozwiązanie niekoniecznie trafione

Kiedy utracimy ważne dla nas pliki, niewątpliwie mocno się stresujemy i denerwujemy. By móc naprawić istniejący problem, trzeba szybko podjąć konkretne. Mimo tego, że z internetu chętnie korzystamy i traktujemy go jako skarbnicę wiedzy, musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie informacje w nim zawarte będą pomocne, a nawet prawdziwe.

Dlatego też podczas szukania rozwiązania powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i nie podejmować pochopnych decyzji. Mimo tego, że na wielu forach internetowych czy różnego rodzaju stronach wyglądający być może profesjonalnie, znajdziemy całe mnóstwo lat, sprawiają wrażenie wiarygodnych, najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że samodzielnie prowadzone odzyskiwanie danych z dysku wcale nie musi być owocne, a wręcz przeciwnie – może ona doprowadzić do bez powrotnej utraty plików i nawet specjaliści nie pomogą nam w tym temacie. Warto wiedzieć o tym, że w wielu przypadkach możliwe jest pełne odzyskiwanie danych, ale kluczowe jest to, by zachować spokój i nie wpadać w panikę.

Nie należy również próbować uruchamiać kilkukrotnie urządzenia, a ponadto należy wspomnieć o tym, że fakt, iż system pokazuje na braki w danych, wcale nie oznacza, że zostały one bezpowrotnie skasowane, gdyż ciągle znajdują się w pozornie pustych sektorach dysku. Sektory te zostały tylko i wyłącznie oznaczone przez system naszego komputera i jako przygotowane do nut pisania. Dlatego też każda podejmowana przez nos operacja doprowadza do nadpisywania danych, czyli do utraty tych plików, które zniknęły.

Śmiało możemy przyznać, że samodzielnie podejmowane próby w tym zakresie mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie spokojny wyłączenie naszego urządzenia oraz udanie się do profesjonalnej kliniki lub serwisu, który zajmuje się takimi działaniami. Wtedy będziemy mieli pewność, że profesjonalny zespół dołoży wszelkich starań, by odzyskać nasze utracone dane.

Jakie porady możemy znaleźć w internecie?

Odzyskiwanie danych z dysku to proces skomplikowany, dlatego bezwzględnie powinniśmy powierzyć go profesjonalistom. Mimo tego, że w internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych rad na ten temat, jak możemy ponownie przywrócić utracone pliki, bezwzględnie należy powstrzymać się od korzystania z nich.

Wspomnieliśmy już o tym, że wiele osób zachęca nas do skorzystania z darmowych programów, które mogłyby przywrócić utracone pliki, ale tego typu działania, jak już ustaliliśmy, mogą doprowadzić do ich bez powrotnego zniknięcia. Ponadto niejednokrotnie na forach internetowych polecają nam fizyczne otwarcie dysku.

Bezwzględnie należy powstrzymać się od tego typu działań, gdyż dysk to skomplikowane i delikatne urządzenie, a wszelkie czynności, które moglibyśmy wprowadzić w jego wnętrzu, czy nawet sam proces jego otwierania, powinny być prowadzone w odpowiednich warunkach przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz pod okiem doświadczonych fachowców. Tego typu działania również zawsze są wykonywane w ostateczności nawet w profesjonalnych klinikach.

W internecie możemy również znaleźć poradę, by włożyć dysk do zamrażarki. Bezwzględnie należy zaniechać takich czynności, gdyż po tego typu działaniach odzyskiwanie danych z dysku byłoby zupełnie niemożliwe, gdyż doszłoby do skroplenia i zalania naszego dysku, gdzie woda dostałaby się bezpośrednio na powierzchnię talerzy.

Niektórzy uważają, że odzyskiwanie danych z dysku może być przydatne przy pomocy ryżu. Sprawa dotyczy oczywiście nośników, które zostały uszkodzone w sposób mechaniczny, a dokładnie zalane. Pamiętajmy jednak, że mimo tego, że wchłonie wodę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pały ryżowy zanieczyścił dysk i uszkodzi całe urządzenie.

Podsumowanie

Jeżeli doszło do utraty danych w naszym komputerze, powinniśmy zachować spokój i zawsze skorzystać z pomocy doświadczonego serwisu. Tylko pod okiem fachowców i przy użyciu specjalistycznego sprzętu możemy mieć nadzieję na powodzenie całego procesu.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE