W najbliższy weekend będziemy spali o godzinę dłużej, bowiem czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Już 28 października cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3 na godzinę 2. Czy zmiana ta będzie ostatnią, przeczytaj dalej.
Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Czas letni zaczyna się zawsze w ostatnią niedzielę marca i przestawiamy wskazówki zegarka o godzinę do przodu. Natomiast czas zimowy rozpoczyna się w ostatnią niedzielę października, już 28 października 2018 roku.
Komisja Europejska w sierpniu 2018 roku przeprowadziła internetową ankietę, w której udział wzięło 4,6 mln osób, wśród nich aż 84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Jednak za przyjęciem takiego pomysłu muszą opowiedzieć się wszystkie kraje UE i Parlament Europejski. Do końca kwietnia 2019 roku, każde państwo członkowskie ma powiadomić Komisję Europejską o tym według jakiego czasu – letniego czy zimowego – chce funkcjonować.
Dlatego też dla tych państw, które zdecydują się przejść na stałe na czas zimowy, ostatnia zmiana odbyłaby się w niedzielę 27 października 2019 roku. Zmiana na czas letni nastąpi 31 marca 2019, jednak czy będzie to ostatnia zmiana zadecyduje Unia Europejska, która do końca marca przyszłego roku musiałaby przyjąć zmiany w przepisach prawa. Wprowadzenie i odwołanie czasu letniego/zimowego w Polsce reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.
Podział na czas letni i zimowy stosowany jest w prawie 70 krajach na całym świecie. W Polsce zmiany czasu przeprowadzano w 1919 roku, a potem w czasie II wojny światowej, następnie w latach 1945 – 1949, 1957 – 1964 i od 1977 roku do dziś. W Europie zmian czasu nie stosują Rosja oraz Białoruś, które przez to są w tej samej strefie czasowej (Białoruś od 2011, a Rosja od 2014 roku stosują czas zimowy). Zmian czasu od 1968 roku nie stosuje też Islandia.