Co to jest? Zastanawiają się radomszczanie… Wyjaśniamy

Co to jest? Zastanawiają się radomszczanie… Wyjaśniamy

Od kilku lat w Parku Solidarności w Radomsku znajduje się drewniana konstrukcja, która wzbudza zainteresowanie mieszkańców. Radomszczanie zastanawiają się, czym jest obiekt.

- Spaceruję tędy każdego dnia i zastanawiam się, co to jest za konstrukcja. Czy to jest jakaś rzeźba, czy coś zupełnie innego – pyta pan Tadeusz, mieszkaniec ul. Leszka Czarnego. – Mój kolega śmieje się, że to wygląda jak szubienica – dodaje.

O to, czym jest parkowa konstrukcja zapytaliśmy w Urzędzie Miasta.

- Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej w dniu 28 marca 2017 r. zaopiniowała pozytywnie wniosek mieszkanki Radomska z dnia 2 marca 2017 r. w sprawie sprowadzenia z Poznania rzeźby Ireny Woch i umieszczeniu jej w Parku Solidarności. Rada Miejska w Radomsku przekazała wniosek do Prezydenta Miasta Radomska z prośbą o realizację. W roku 2018 rzeźba została sprowadzona do Radomska, odpowiednio zabezpieczona i umieszczona w miejscu wskazanym we wniosku przez autorkę i zatwierdzonym przez Komisję. Rzeźba nosi nazwę „TRIO” i została przekazana miastu w formie darowizny – wyjaśnia Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji Urzędu Miasta w Radomsku.

Irena Woch, obecnie mieszkanka Poznania, urodziła się w Radomsku, mieszkała tu z rodzicami i czwórką rodzeństwa i ukończyła szkołę średnią. W listopadzie 1993 r. wraz z siostrami zorganizowała wystawę swoich prac w kawiarni „Stylowa”. Jest autorką 11 płaskorzeźb przy Klasztorze Franciszkanów, zaprojektowała lapidarium zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu, a monumentalną rzeźbę Jezusa Chrystusa można podziwiać w głównym ołtarzu kościoła w Blakowej Woli, nieopodal Radomska. We wniosku, nad którym opiniowała Komisja, przeczytać możemy, że artystka „Chciałaby zostawić ślad artystycznej działalności w swoim rodzinnym mieście”.

Więcej o:
radomsko park solidarności rzeźba konstrukcja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE