Co to jest szkoda całkowita?

Co to jest szkoda całkowita? Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Po zgłoszeniu informacji o wypadku w wielu przypadkach ubezpieczyciele decydują się na ogłoszenie szkody całkowitej. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla firmy ubezpieczeniowej, pytanie jednak, z czym wiąże się ono dla poszkodowanego kierowcy? Odpowiadamy, czym jest szkoda całkowita oraz kiedy ubezpieczyciel ma prawo ją ogłosić.

Definicja szkody całkowitej

W skrócie o szkodzie całkowitej możemy mówić wówczas, kiedy mieliśmy wypadek, a obrażenia, które poniósł nasz samochód, są tak rozległe, że naprawa mogłaby okazać się nieopłacalna. Jeżeli kalkulacje ubezpieczyciela wykażą, że cena naprawy znacząco przewyższałaby cenę auta przed wypadkiem, wówczas decyduje się on właśnie na ogłoszenie szkody całkowitej.

Należy jednak mieć się na baczności, ponieważ nie istnieją żadne wytyczne ani podstawy prawne, które regulowałyby wypłacanie tego typu odszkodowania. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciele mogą nadużywać takiej możliwości.

Jak jest obliczana?

Sposób obliczania wartości odszkodowania po ogłoszeniu szkody całkowitej jest stosunkowo prosty. Należy oszacować wartość auta przed wypadkiem i od niego odjąć jego przewidywaną cenę po wypadku. Taka kalkulacja da nam kwotę, którą powinien wypłacić nam ubezpieczyciel w ramach odszkodowania. Jeżeli zatem nasze auto przed wypadkiem było warte 10 tysięcy złotych, a po wypadku jego wartość zmalała do tysiąca złotych, wówczas możemy spodziewać się wypłaty odszkodowania o wartości 9 tysięcy złotych.

Co robić w takim przypadku?

Ubezpieczyciele bardzo często stosują praktykę ogłaszania szkody całkowitej, ponieważ działa ona na ich korzyść. Nie muszą wówczas ponosić dodatkowych kosztów związanych z przygotowywaniem kosztorysu czy rozliczać się z warsztatami. Bardzo często się jednak zdarza, że zaniżają oni wartość samochodu przed wypadkiem i jednocześnie zawyżają koszt wraku, co w rzeczywistości sprawia, że szkoda całkowita została naliczona bezpodstawnie.

Co możemy zrobić w takim przypadku? Od decyzji ubezpieczyciela możemy się oczywiście odwołać, jednak aby to zrobić, powinniśmy przedstawić mu odpowiednie dowody na poparcie naszego stanowiska. W tym celu możemy zatrudnić rzeczoznawcę samochodowego, który sporządzi indywidualną wycenę samochodu zarówno przed wypadkiem, jak i zweryfikuje, ile będzie on warty w stanie aktualnym.

Tak sporządzone odwołanie wysyłamy do ubezpieczyciela i w ciągu miesiąca powinniśmy otrzymać jego odpowiedź z odpowiednim uzasadnieniem. Towarzystwo obstaje przy swoim i wysłało nam odpowiedź odmowną? Wówczas wciąż mamy jeszcze pewne pole do manewru.

Po pierwsze możemy udać się do sądu. Podobne przypadki pokazują, że tego typu sprawy w przeważającej większości przypadków rozpatrywane są na korzyść poszkodowanych. Jeżeli jednak wolelibyśmy zaoszczędzić sobie stresu związanego z rozprawą, możemy skorzystać z usług firm takich jak cewik. Eksperci przeanalizują naszą sytuację i zaproponują odpowiednie rozwiązanie.

Co z wrakiem samochodu?

Po ogłoszeniu szkody całkowitej wrak pojazdu oczywiście cały czas pozostaje naszą własnością, więc możemy nim w pełni dysponować. W tym przypadku mamy do wyboru co najmniej kilka możliwości. Po pierwsze, jeżeli istnieje taka realna możliwość, możemy spróbować naprawić taki samochód na własną rękę.

Jak się okazuje w wielu przypadkach, pomimo ogłoszenia szkody całkowitej, jest to całkowicie realne i osoby podejmują się takiego działania. Do wyboru mamy również opcję sprzedania samochodu na części lub też oddanie go w całości do zezłomowania. Jeżeli jednak nie chcielibyśmy podejmować takich działań, wówczas mamy też pełne prawo, aby zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby przejęło po nas wrak samochodu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE