Co to jest Ethereum i jak działa ETH? (2023)

Co to jest Ethereum i jak działa ETH? (2023)

Ethereum (ETH) jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą, zaraz po bitcoinie. Chcesz poznać więcej informacji? Czytaj dalej.

Ethereum (ETH) jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą, zaraz po bitcoinie. Powstała w 2015 roku. Jej kapitalizacja rynkowa stanowi obecnie około 20% globalnego rynku kryptowalut. Wynosi ponad 254 miliardy dolarów.

W przeciwieństwie do bitcoina, ethereum to coś więcej niż tylko środek wymiany lub magazyn wartości. Jest zdecentralizowaną siecią obliczeniową zbudowaną na technologii blockchain.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ethereum? Czytaj dalej.

Czym jest ethereum?

Ethereum jest zdecentralizowaną platformą blockchain z funkcją inteligentnych kontraktów. Służy m.in. do przetwarzania płatności i tworzenia aplikacji. Została założona przez Vitalika Buterina i Gavina Wooda w 2015 roku.

Sieć umożliwia projektom zbudowanym na jej blockchainie sprawne działanie bez oszustw, przestojów, kontroli lub jakiejkolwiek ingerencji stron trzecich. Jej natywną kryptowalutą jest ether (ETH). Jest używana m.in. do kupowania i sprzedawania towarów i usług. 

Ethereum dąży do odświeżenia procesu użytkowania aplikacji w internecie. Wiele usług online działa obecnie przy udziale stron trzecich. W rezultacie, istotne dane są przechowywane na kontrolowanych przez nie serwerach, co stwarza ryzyko ich bezprawnego wykorzystania. Celem ethereum jest rozwiązanie tego problemu.

Jak kupić ethereum?

Kupno ethereum jest bardzo proste. Jako druga najpopularniejsza kryptowaluta, ETH jest dostępna na większości platform handlowych. 

Wystarczy, że wybierzesz giełdę krypto, której oferta najbardziej ci odpowiada. Następnie, załóż konto i zasil je wybraną walutą fiat, np. USD. Gdy to zrobisz, poszukaj ETH na liście dostępnych monet i złóż zlecenie kupna.

Tutaj znajdziesz więcej informacji, jak kupić ethereum: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/ethereum/jak-kupic-ethereum/

Zalety ethereum:

  • Duża sieć blockchain o ugruntowanej pozycji na rynku. Na przestrzeni lat została przetestowana przez wielu inwestorów i deweloperów. 
  • Szeroki zakres funkcji. Ethereum (ETH) jest nie tylko cyfrową walutą. Służy także do przetwarzania innych transakcji finansowych i budowania zdecentralizowanych aplikacji za pomocą inteligentnych kontraktów. 
  • Ciągłe innowacje. Zespół ethereum stale poszukuje nowych sposobów na ulepszenie sieci i opracowanie nowych aplikacji.
  • Brak konieczności korzystania z usług stron trzecich jako pośredników.

Wady ethereum

  • Rosnące koszty transakcyjne. Tzw. opłaty za gaz w sieci ethereum są dość wysokie. W przeciwieństwie do bitcoina, gdzie sieć nagradza weryfikatorów transakcji, ethereum wymaga, aby uczestnicy pokryli opłatę. 
  • Potencjał do inflacji. Chociaż do obiegu może trafić maksymalnie 18 milionów ETH rocznie, nie ma limitu całkowitej podaży, co może wpływać negatywnie na cenę monety.
  • Ethereum może być trudne do przyswojenia przez deweloperów, ponieważ migrują ze scentralizowanego przetwarzania do zdecentralizowanych sieci.

Czym jest ethereum 2.0?

W 2022 roku sieć ethereum przeszła z mechanizmu konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Wyeliminowało to potrzebę wydobywania kryptowaluty. Górnicy przeprowadzali walidacje na drogim sprzęcie do wydobywania tokenów, przez co zużywali mnóstwo energii.

W wersji ethereum 2.0 górnictwo zastąpił staking. Użytkownicy sieci blokują pewną ilość kryptowaluty, aby uczestniczyć w procesie weryfikacji transakcji na blockchainie. Dzięki przejściu na mechanizm Proof-of-Stake, sieć zmniejszyła ślad węglowy o ok. 99,9%.

Na czym polega aktualizacja Shapella?

Najważniejsze zmiany związane z aktualizacją Shapella to:

  • Finalizacja przejścia na Proof-of-Stake. Shapella stanowi ostatni krok w zmianie mechanizmu konsensusu, która miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Proof-of-stake jest uważany za bardziej energooszczędny sposób weryfikacji transakcji kryptowalutowych. 
  • Możliwość dokonywania wypłat tym, którzy wcześniej stakowali swoje ETH 
  • Ulepszenia techniczne dla transakcji ethereum. Mają na celu m.in. poprawę wydajności transakcji w sieci ethereum i obniżenie opłat za gaz dla zdecentralizowanych aplikacji. 

Czy warto inwestować w ethereum?

Istnieje kilka powodów, dla których warto inwestować w ethereum.

ETH ma ugruntowaną pozycję na rynku jako druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Blockchain ethereum ma wiele zastosowań. Coraz więcej osób korzysta z inteligentnych kontraktów do budowy różnych projektów kryptowalutowych. Oznacza to, że popyt na ETH może wzrosnąć.

Rynek oferuje wiele możliwości inwestowania w ethereum. Na przykład, oprócz bezpośredniego zakupu ETH, możesz zainwestować w firmy, które budują aplikacje na blockchainie ethereum. 

Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji w ether lub inne kryptowaluty, upewnij się, że rozumiesz związane z tym ryzyko. 

Rynek wirtualnych walut jest niezwykle zmienny. Nigdy nie lokuj całego kapitału w jedno aktywo, szczególnie tak ryzykowne jak ETH. Dywersyfikuj swoje inwestycje, zdobądź niezbędną wiedzę i działaj rozważnie. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE