Co to jest ashwaganda i dlaczego warto ją stosować?

Co to jest ashwaganda i dlaczego warto ją stosować? Fot. pixabay.com

Ashwagandha ma działanie adaptogenne, ponieważ właściwości obejmują adaptację organizmu gospodarza do stresorów środowiskowych. Wiele roślin adaptogennych ma unikalne właściwości prozdrowotne, które wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, a także w znacznym stopniu przyczyniają się do codziennej konserwacji. Pod tym względem ashwagandha oferuje również unikalne właściwości uspokajające organizm. Dzięki temu możliwe łatwiejsze zasypianie i aktywowanie wielu procesów regeneracyjnych. Dowiedz się, jakie są inne właściwości ashwagady.

Kup ashwagande: https://intenson.pl

Cenne właściwości ashwagandhy

Właściwości ashwagandhy cenione są od wieków. Wspiera aktywnie organizm na wielu płaszczyznach. Dzięki temu została nazwana “królową adaptogenów”.

Stosowanie ashwagandhy wpływa na wiele układów w organizmie ludzkim, jej właściwości zdrowotne obejmują:

 • poprawę jakości snu,
 • skuteczniejszą regenerację,
 • regulację hormonalną,
 • zmniejszenie stresu i poziomu kortyzolu,
 • utrzymanie profilaktyki zdrowotnej na wysokim poziomie,
 • regulację parametrów lipidogramu,
 • łagodzi stany zapalne,
 • utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi,
 • poprawę pracy mięśni,
 • utrzymanie prawidłowego poziomu estrogenów i testosteronu (w zależności od płci),
 • uregulowanie gospodarki węglowodanowej (poziom glukozy i insuliny).

Działanie ashwagandhy jest bardzo szerokie, dzięki czemu jest naprawdę interesująca na tle ziół adaptogennych. Jest to coraz popularniejszy rodzaj suplementu, który coraz częściej jest kupowany przez osoby w różnym wieku.

Kup tutaj bio ashwagande: https://intenson.pl/products/bio-ashwagandha-200-tabletek

Stosowanie ashwagandhy - rano czy wieczorem?

Wymienione powyżej właściwości ashwagandhy obejmują jeden aspekt jej działania. Ma właściwości uspokajające organizm i ułatwiające zasypianie.
Oznacza to, że lepszą porą na jej stosowanie jest pora wieczorna, najlepiej po kolacji, kiedy powoli następuje faza wchodzenia w odpoczynek.

W szczególności ekstrakty tej rośliny prezentują stężenie związków aktywnych zwanych witanolidami, odpowiedzialnych za właściwości Ashwagandhy.
Stosowanie powinno zdecydowanie odbywać się wieczorem.

Na rynku można znaleźć także inne formy suplementacyjne ashwagandy. Jest to np. sproszkowany korzeń żeń szenia, który tak bardzo nie wycisza. 

Dowiedz się więcej jak wygląda stosowanie żeń szenia indyjskiego: https://intenson.pl/blogs/blog/ashwagandha-kiedy-ja-stosowac-rano-czy-wieczorem

Podsumowanie - żeń szeń indyjski

Ashwagandha wykazuje właściwości adaptogenne, czyli  o pozytywnym wpływie na organizm człowieka. Spożywanie ashwagandhy jest praktykowane w medycynie ajurwedyjskiej od wieków, jednak w ostatnim czasie zyskało na popularności na szerszą skalę. Wiele osób uważa ashwagandhę za suplement diety o bardzo szerokim działaniu, nie tylko wzmacniającym organizm, ale także wspomagającym leczenie wielu chorób. Z pewnością warto pomyśleć o takich suplementach diety, jak żeń szeń indyjski, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE