Co się dzieje z długami po rozwodzie?

Co się dzieje z długami po rozwodzie?

Jeśli zgromadziłeś dużo długów podczas swojego małżeństwa, ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się z długami po rozwodzie. Może się okazać, że nie jesteś odpowiedzialny za rzeczy, o których myślisz, że są, i możesz być winny długu, o którym byłeś przekonany, że powinien być pokryty przez twojego małżonka. Ostatecznie, duża część odpowiedzialności prawnej sprowadza się do tego, czyj podpis widnieje na dokumencie pożyczkowym i na czyje nazwisko opiewa pożyczka.

Odpowiedzialność prawna za długi

Czy jeden z małżonków jest odpowiedzialny za długi drugiego? Cóż, to zależy. Jeśli podpisałeś się na pożyczce jako pożyczkobiorca lub jeśli podpisałeś pożyczkę dla swojego współmałżonka, jesteś prawnie odpowiedzialny za dług, który jej towarzyszy. Tutaj dużym wsparciem dla twojej sprawy jest wyjaśnienie które napisał Paweł Marchewka – Czy żona odpowiada za długi męża?

Wszelkie opłaty za opóźnienie w spłacie naliczone z powodu zaległych płatności współmałżonka będą również prawnie twoim obowiązkiem - nawet jeśli powie ci, że się tym zajmie. Jeśli twoje nazwisko widnieje na pożyczce, jesteś winien pieniądze. To takie proste.

Załóżmy, że wziąłeś pożyczkę dla swojej żony lub męża z umową, że będzie ją spłacać. Oboje możecie się zgodzić, że osoba, która powiedziała, że spłaci pożyczkę jest tą, która jest jej dłużnikiem po rozwodzie, ale ta umowa może nie utrzymać się w sądzie, jeśli jesteś jedynym pożyczkobiorcą.

Długi wobec firm ubezpieczeniowych podlegają podobnemu protokołowi. Jeśli twoje nazwisko widnieje na pożyczce jako pożyczkobiorca lub współsygnatariusz, jesteś jej winien.

Jak chronić swoje pieniądze podczas rozwodu?

Jeśli martwisz się, że jeden z małżonków jest odpowiedzialny za długi drugiego podczas rozwodu, powinieneś znaleźć sposób na ochronę swoich pieniędzy podczas procesu rozwodowego. Pary często tworzą wspólny dług podczas małżeństwa, a mantra "co moje, to twoje" może się cofnąć, jeśli zdecydują się na rozwód.

Jeśli chcesz chronić swoje finanse podczas rozwodu, dobrze byłoby przestać używać wspólnych kart kredytowych, aby było jasne, do kogo należy dług. Jeśli to możliwe, należy całkowicie zamknąć wspólne konta.

Rozwód jest zazwyczaj pełen nieprzyjemnych procedur prawnych, a zastanawianie się, jak podzielić dług, nie sprawi, że proces ten będzie bardziej przyjemny. Podejmij niezbędne kroki już na początku rozwodu, aby nie wpłynęło to na Twoją sprawność kredytową. Spłać jak najwięcej wspólnych długów, usuń swoje nazwisko ze wspólnych pożyczek i rozdziel aktywa. W ten sposób unikniesz wielu problemów finansowych, które mogą cię dręczyć po rozwodzie, jeśli je zignorujesz.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE