Co najlepsze na dach? Dachówka czy blachodachówka?

Co najlepsze na dach? Dachówka czy blachodachówka?

Budowa dachu jest jednym z końcowych etapów budowy stanu surowego zamkniętego domu. Pełni nie tylko ważną rolę konstrukcyjną ale i wizualną. Jedną z istotniejszych decyzji mających wpływ na lata ma materiał z jakiego zostanie wykonane pokrycie dachowe. Wybierając pokrycie dachowe część inwestorów zwraca głównie uwagę na kolor, który powinien pasować do elewacji domu. Niemniej istotne są parametry techniczne pokrycia. Najczęściej stosowanymi pokryciami dachowymi są dachówka i blachodachówka. Poniżej przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Blachodachówka zalety i wady

Podstawowymi i chyba jedynymi zaletami blachodachówki w porównani do dachówki jest niski ciężar oraz koszt. Z racji na niewielką masą można również zaoszczędzić na wykonaniu więźby i łacenia dachu. Przekłada się to również na szybsze wykonanie robót budowlanych. Wybór pokrycia dachu z blachodachówki pozwala obniżyć koszt budowy dachu nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak należy liczyć się, że blachodachówka jest mniej trwałym rozwiązaniem. Już po upływie dziesięciu lat powłoka ochronna może ulec zniszczeniu, co prowadzi do korozji i w efekcie powstawania dziur.

Podczas czyszczenia dachu należy zachować ostrożność, aby go nie porysować i tym samym zwiększyć ryzyko wystąpienia korozji. Ponadto posiadając dach pokryty blachodachówką w czasie deszcz należy liczyć się z uciążliwością akustyczną, porównywalną do dźwięk deszczu w samochodzie. Tak samo sytuacja wygląda z termiką dachu. Blachodachówka nie jest dobrym izolatorem ciepła. Dlatego jeżeli dom będzie posiadał użytkowe poddasze należy liczyć się z tym, że latem może mieć to wpływ na jego nagrzewanie się.

Dachówka zalety i wady

Dachówka jest zdecydowanie trwalszym materiałem na pokrycie dachu. Szacowana trwałość dachówki przez niektórych producentów wynosi nawet sto lat, czego najlepszym dowodem są budynki zabytkowe. Dachówki są grubsze dlatego doskonale tłumią hałas podczas opadu deszczu. To samo dotyczy właściwości termicznych. Dachówki nie nagrzewają się tak jaki blachodachówka, dzięki łatwiej utrzymują stałą temperaturę poddasza. Podstawową wadą dachówki jest jej wysoki ciężar oraz nieco wyższy koszt w porównaniu do blachodachówki. Nie mniej ważne od materiałów z jakich zostanie wykonany dach jest ich prawidłowe wykonanie oraz dokładne zaplanowanie wszystkich instalacji w jakie wyposażony będzie dom. Jeżeli planujemy montaż paneli fotowoltaicznych warto skonsultować wykonanie dachu ze specjalistami. W przypadku gdy planujemy własną przydomową oczyszczalnię ścieków, warto zasięgnąć informacji od fachowców jak wykonać odpowietrzenie kanalizacji w domu, które znajduje się na dachu.

Niektóre przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają montażu kominków odpowietrzających na działce. Przykładem takiego rozwiązania jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Urządzenie NV zajmuje wyjątkowo małą powierzchnię działki, a w ogrodzie widoczny jest jedynie zielony właz rewizyjny. Do montażu oczyszczalni NV wystarczy wentylacja wysoka domu, której ujście powinno znajdować na dachu, powyżej sześćdziesięciu centymetrów od górnych krawędzi okien i drzwi. Niewielkie gabaryty, jednozbiornikowa budowa, brak kominów wentylacyjnych dają estetyczny efekt wizualny.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE