Co miał powiedzieć w Radomsku burmistrz Kiryat Bialik?

Dziennikarze lokalnej Gazety Radomszczańskiej dotarli do pierwotnej wersji przemówienia burmistrza Kiryat Bialik Eli Dukorsky’ego, które trafiło w ubiegłym tygodniu do urzędu miasta w Radomsku i miało być wygłoszone 19 marca.

Przypomnijmy. W poniedziałek 19 marca, do Radomska przyjechała 200 osobowa  grupa młodzieży z burmistrzem partnerskiego miasta Kiryat Bialik z burmistrzem Elim Dukorskim na czele. Wizytę rozpoczęli od zwiedzania Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Przedborskiej, a następnie udali się na ulicę Joselewicza, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający rocznicę likwidacji radomszczańskiego getta przez niemieckich okupantów. Tam też burmistrz Dukorsky pragnął wygłosić przemówienie, w którym miał odnieść się do historii i teraźniejszych stosunków na linii Polska-Izrael. Pod pomnikiem – macewą nie pojawił się prezydent Jarosław Ferenc, który tak w specjalnym oświadczeniu tłumaczył swoją nieobecność:

(…) Kilka dni przed uroczystościami mającymi upamiętniać radomszczańskim Żydów, otrzymaliśmy od strony izraelskiej przemówienie do przetłumaczenia na język polski, które podczas uroczystości w poniedziałek 19 stycznia miał wygłosić Pan Eli Dukorsky, burmistrz Kiryat Bialik, miasta partnerskiego Radomska.W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej. Mogłyby być z pewnością przedmiotem debaty historyków bądź rozważań akademickich dotyczących czasami trudnych relacji polsko-żydowskich. (…)Nie uciekamy od drażliwych kwestii i sporów historycznych, jednak nie powinny być one rozstrzygane podczas oficjalnych uroczystości, ale w trakcie  rzeczowych dyskusji i konferencji naukowych. Dlatego zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą - w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku (…).
Ostatecznie uroczystość bez udziału Jarosława Ferenca i władz Radomska, miała charakter prywatny a przemówienie wygłoszone było w języku hebrajskim. Delegacja Radomska kwiaty złożyła dwie godziny wcześniej.

W Gazecie Radomszczańskiej z dnia 22 marca i w jej internetowym wydaniu ukazał się tekst przemówienia burmistrza Kiryat Bialik, do którego dotarli dziennikarze tygodnika. Możecie jej przeczytać w tym miejscu

Więcej o:
Kiryat Bialik izrael getto delegacja żydzi radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE