Co kraj to inna kawa... Jak parzyć kawę po włosku czy turecku?

Co kraj to inna kawa... Jak parzyć kawę po włosku czy turecku?

Kawa kawie nierówna. Napoje przygotowane z ziaren kawowca różnią się nie tylko mieszankami ziaren, ale również metodami parzenia. Kawę bowiem możemy zaparzyć w przeróżny sposób. W kawiarce w stylu włoskim, w tygielku po turecku czy po szwedzku z jajkiem. Jednym zdaniem – co kraj to inna kawa! Poznaj ciekawe sposoby na parzenie kawy inspirowane różnymi krajami.

Włoskie espresso – kawiarka to podstawa!

Włochy to bez wątpienia kolebka przepysznych kaw. To właśnie z języka włoskiego wywodzą się nazwy espresso, caffe latte, cappuccino czy latte macchiato, które używane są na całym świecie do określania pozycji w kawiarnianym menu. Choć obecnie profesjonalne ekspresy ciśnieniowe coraz częściej goszczą nie tylko w kawiarniach, ale i w naszych domach, to do zaparzenia kawy warto wykorzystać nieco mniejszy zaparzacz o włoskim rodowodzie. Kawiarka, bo o niej mowa, powstała w 1933 roku, dzięki Alfonso Bialetti. Pierwsza została wykonana z aluminium i przeznaczona była do użytkowania na kuchence gazowej. Dzisiaj znajdziemy kawiarki łudząco podobne do pierwowzoru, ale również nowocześniejsze modele – kawiarki stalowe, kawiarki na indukcję, a także wersje elektryczne.

Jak zaparzyć włoskie espresso w kawiarce? Do dolnego zbiornika wlewamy przefiltrowaną wodę do wyznaczonego w nim poziomu. Nie przekraczamy zaworu bezpieczeństwa, który reguluje wytwarzane ciśnienie. Na zbiorniku montujemy sitko i wypełniamy je zmieloną kawą. Pamiętajmy, by nie ubijać kawy. Może ewentualnie delikatnie stuknąć zbiorniczkiem o blat. Dokręcamy górną część kawiarki, w której zacznie gromadzić się espresso. Stawiamy kawiarkę na kuchence i czekamy, aż woda pod wpływem rosnącego ciśnienia przedostanie się przez sitko z kawą, aż do górnej części urządzenia. Gdy tylko usłyszymy bulgotanie, wyłączamy kuchenkę i zdejmujemy makinetkę z palnika. Gotową kawę rozlewamy do małych filiżanek do espresso, porcelanowych lub szklanych.

Pełna oferta kawiarek Bialetti dostępna w Garneczki.pl - https://www.garneczki.pl/produkty/kawiarki,213?attributes%5Bmarki%5D%5B%5D=Bialetti 

Kawa po turecku w tygielku

Do zaparzenia kawy po turecku potrzebny nam będzie tygielek, a dokładniej dżezwa. Tradycyjna dżezwa to naczynie stożkowe, miedziane i wyposażone w długą rączkę. W sklepach znajdziemy także nowoczesne tygielki, wykonane ze stali nierdzewnej, szkła, aluminium pokrytego powłoką non-stick, a nawet emaliowane. Również i one pomogą nam w zaparzeniu tureckiej kawy.

Do tygielka należy wlać zimną wodę, dosypać drobno zmielone ziarna kawy, cukier i ewentualnie wybrane przyprawy, takie jak cynamon czy kardamon. Naczynie stawiamy na kuchence i zaczynamy podgrzewać na małym ogniu. Gdy pojawi się piana, a płyn podejdzie, aż po brzegi naczynia zdejmujemy tygielek z palnika i chwilę czekamy. Ponownie podgrzewamy, a po pojawieniu pianki znowu zdejmujemy. Napój powinien podnieść się tak 2-3 razy. Gotową kawę przelewamy do małej filiżanki.


Irish Coffee, czyli kawa po irlandzku

Choć irish coffee nie jest tak popularne jak klasyczne latte, to i tak ten typ kawy można spotkać w wielu kawiarniach. Warto również spróbować przygotować taką kawę samemu. Nie jest to trudne, a zaparzona kawa nie tylko świetnie się prezentuje, ale i dobrze smakuje. Do przygotowania takiego napoju potrzebować będziemy zmielonej kawy,  bitej śmietany, miarki irlandzkiej whiskey i łyżki cukru trzcinowego. Wszystko przygotowuje się naprawdę bardzo szybko. Do zaparzenia kawy doskonale sprawdzi się wspomniana już wcześniej makinetka ze stali nierdzewnej lub aluminium. Do gotowej kawy dolewamy whiskey i dosypujemy cukier. Mieszamy i wieńczymy bitą śmietaną. Kawę po irlandzku serwujemy w specjalnych szklankach do irish coffee, szklanych, osadzonych na nóżce i wyposażonych w uchwyt. Prawda, że proste?

Kawa po szwedzku z jajkiem

Kawa po szwedzku, znana również jako kawa po skandynawsku, to napój kawowy z jajkiem. Choć może nie brzmi to zbyt zachęcająco, to efekt jest naprawdę ciekawy! Tak zaparzona kawa jest delikatna, a jajko niemal niewyczuwalne. Kluczem do sukcesu jest jednak wykorzystanie tylko świeżych składników. Świeże ma być jajko, przefiltrowana woda i ziarna kawy zmielone tuż przed zaparzeniem.

Jak przygotować taką kawę z jajkiem​? Do garnka wlewamy szklankę przefiltrowanej wody i zaczynamy gotować. Do szklanki wbijamy jajko, dodajemy kawę (2 łyżki kawy na 1 jajko) i dokładnie łączymy. Taką jajeczno-kawową masę dodajemy do gotującej się wody i co chwila mieszamy. Dodajemy drugą szklankę wody i gotujemy jeszcze 1,5 minuty. Kawę przelewamy przez sitko lub wlewamy do french pressa, by oddzielić napój od fusów.

Pełna oferta kawiarek Bialetti dostępna w Garneczki.pl - https://www.garneczki.pl/produkty/french-press,532

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE