Co jest niezbędne do cyklinowania podłogi?

Co jest niezbędne do cyklinowania podłogi? Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Cyklinowanie podłogi to zabieg, który pozwala stali i zniszczonej posadzce przywrócić dawny blask i świetny wygląd. musimy jednak pamiętać o tym, że możliwy jest on wykonany do wykonania wyłącznie na drewnianej posadzce. Ponadto bardzo wielu osobom kojarzy się to z dużym bałaganem i niekończącym się remontem.

Mylnie zakładamy, że po cyklinowaniu konieczne będzie malowanie ścian i tak dalej. Musimy wiedzieć o tym, że tego typu czynności były niezbędne do wykonania, ale jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj cyklinowanie podłogi wygląda zupełnie inaczej. Co warto o nim wiedzieć? Tego dowiecie się dasz z dalszej części naszego tekstu.

Cykliniarka, czyli urządzenie niezbędne do cyklinowania podłogi

Oprócz samozaparcia, sporej ilości czasu i wiedzy na temat renowacji drewnianych podłóg, konieczna będzie również cykliniarka. Cykliniarka jest to urządzenie, które z powodzeniem pomaga nam zeszlifować wierzchnią warstwę powłoki ochronnej na naszej posadzce, jak i zniwelować fizyczne uszkodzenia desek lub klepek parkietu.

Ponadto należy pamiętać o tym, że maksymalnie możemy zeszlifować około pół milimetra drewna. Samo to urządzenie bywa podobne do kosiarki i wyposażone jest w odpowiednie ramię lub rączki, które umożliwiają jej swobodne prowadzenie oraz obsługę. Kluczowe tutaj jednak pozostają tarcze ścierne o odpowiedniej gradacji.

Cyklinowanie podłogi odbywa się więcej niż raz, dlatego tarcze te należy wymieniać wraz z poszczególnymi etapami prac. W przypadku renowacji drewnianych podłóg bezwzględnie powinniśmy pamiętać o tym, do renowacji drewnianych posadzek należy używać tylko i wyłącznie profesjonalnego urządzenia.

Przydatna okaże się nam także szlifierka taśmowa, przy której użyciu z powodzeniem uda nam się dokładnie wyczyścić mniejszą powierzchnię. Oczywiście cyklinowanie podłogi wymaga od nas specjalnego przygotowania pomieszczenia, o czym również należy pamiętać. Zabieg ten może potrwać kilka dni lub dłużej, dlatego konieczne może okazać się opuszczenie domu lub mieszkania.

Ponadto podłoga poddawana renowacji powinna pozostać całkowicie wyczyszczone należy również pozbyć się obrazów, luster czy innych bibelotów, które pozostają na ścianach. Dzięki temu unikniemy ewentualnego zagrożenia ich. Nie powinniśmy się obawiać, że zniszczymy ściany. Współczesne cykliniarki posiadają specjalne systemy pochłaniania pyłu, dlatego cyklinowanie podłogi nie bywa tak aktualnie czasochłonne i wymagające, jak kilkanaście lat temu.

Jak wygląda cyklinowanie podłogi?

Wspomnieliśmy już o tym, że jeżeli zdecydujemy się na ten zabieg renowacyjny, koniecznie będziemy musieli opuścić mieszkanie na jakiś czas. Cała podłoga, która ma być cyklinowana, powinna zostać opróżniona kropka z pomieszczeń zatem musimy wynieść wszystkie meble, a także pamiętać o tym, że niemożliwe będzie przenoszenie ich z jednego pomieszczenia do drugiego, gdyż cyklinowanie podłogi w wykonuje się na całości drewnianej posadzki, a nie na wyłącznie jej części, czy tylko w jednym pomieszczeniu.

Musimy pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnej ekipy zajmującej się tym tematem, będziemy mieli pewność, że zabieg ten przeprowadzony zostanie z solidnie i w miarę sprawnie. Ponadto korzystając z pomocy fachowców unikniemy również ewentualnych pomyłek, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia drewna.

Niewątpliwie musimy również mieć świadomość tego, że samo cyklinowanie nie wystarczy. Oczywiście jeżeli wykonamy ten zabieg zauważymy, że nasza podłoga nabrała zupełnie nowego wyglądu. Jednak konieczne jest późniejsze jej zabezpieczenie właściwym do tego preparatem. Również na tym etapie, jeżeli skorzystamy z pomocy fachowej ekipy, będziemy mieli pewność, że nie popełnimy żadnych błędów i środek zabezpieczający zostanie poprawnie wybrany do rodzaju naszej posadzki.

Podsumowanie

Drewniane podłogi niewątpliwie cieszą się dużym zainteresowaniem i posiadają szereg zalet. wymienić tutaj należy między innymi to, że dość łatwo możemy je poddawać renowacji. Należy jednak pamiętać o tym, że cyklinowanie podłogi nie jest zabiegiem, który ponawia się co kilka lat. Zazwyczaj wykonuje się go co kilkanaście lat lub później. Wszystko oczywiście zależy od stopnia uszkodzenia naszej podłogi ilości zabiegów, które zostały już na niej wykonane.

Dlatego jeżeli inwestujemy w drewnianą podłogę, warto wybrać deski o odpowiedniej grubości, by tym samym bez obaw wykonywać późniejsze jej cyklinowanie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE