Co grozi za niezapłacone w terminie OC? Sprawdź potencjalne kary

Co grozi za niezapłacone w terminie OC? Sprawdź potencjalne kary

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych należy m.in. dokonanie przeglądu technicznego auta, a także opłacenie składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Ważne OC to podstawa legalnego poruszania się samochodem po polskich drogach. Czasem jednak w natłoku spraw takie formalności mogą wypaść z głowy. Wtedy zadajemy sobie pytanie: „Czy czeka mnie kara, jeśli zapomniałem zapłacić OC w terminie?”. Przekonaj się, dlaczego warto płacić składki w wyznaczonym czasie.

Nieopłacone OC w terminie – czy nadal chroni nas ubezpieczenie?

Naturalnie, pierwszą kwestią, nad którą zaczniemy się zastanawiać, jest ochrona ubezpieczeniowa. Nie bez powodu towarzystwo ubezpieczeniowe przypomina o terminowym opłacaniu składki. Ważne OC jest niezbędne nie tylko do poruszania się pojazdem, ale nawet posiadania samochodu. Czy jeśli OC zostanie zapłacone po terminie, to do momentu uregulowania zaległości nie przysługuje nam ochrona ubezpieczeniowa?

Nawet jeśli zapomnisz opłacić składkę ubezpieczenia komunikacyjnego w wyznaczonym terminie, ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać. W razie wypadku z Twojej winy, towarzystwo ubezpieczeniowe po prostu wstrzyma odszkodowanie do czasu, aż uregulujesz ostatnią płatność. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli nie opłaciłeś żadnej składki w poprzednim roku – wówczas firma ubezpieczeniowa może wypowiedzieć kontynuację umowy, przez co nie zostanie ona przedłużona automatycznie o kolejny rok.

Warto pamiętać, że sama polisa ubezpieczeniowa OC jest automatycznie przedłużana co roku. Nie dojdzie do takiej sytuacji, w której przestanie ona obowiązywać – jedynie można opłacić OC po terminie, co spowoduje wstrzymanie wypłaty odszkodowania. Wyjątkiem jest zmiana auta, czyli np. zakup nowego. Wówczas trzeba pamiętać, że umowa OC nie przechodzi na nowy pojazd.

Zwróć uwagę na wybór ubezpieczyciela. Konsekwencje różnią się w zależności od towarzystwa

Firmy ubezpieczeniowe nie zawsze oferują takie same polisy. Zapisy w Ogólnych Warunkach ubezpieczenia mogą się różnić. To z kolei może powodować dodatkowe konsekwencje, gdy OC jest nieopłacone w terminie. Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy, przeanalizuj rynek ubezpieczeń komunikacyjnych – polecamy skorzystać w tym celu z bezpłatnego kalkulatora ubezpieczeń OC. W ten sposób porównasz nie tylko warunki polisy, ale przede wszystkim jej cenę. W kilka minut wybierzesz najbardziej dogodną dla siebie ofertę i zakupisz ubezpieczenie.

Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe przysyłają powiadomienia o spóźnionej opłacie. Warto zwracać na nie uwagę, a następnie sięgnąć po wspomniane wcześniej OWU. To w nich mogą znajdować się informacje o tym, co może zrobić ubezpieczyciel, gdy nie opłacamy składek w terminie. Dobrze wybrana firma ubezpieczeniowa pójdzie na rękę – na przykład, gdy nie składka nie została zapłacona przez problemy finansowe. Warto po prostu skontaktować się z ubezpieczycielem i nakreślić sytuację.

Materiał partnera

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE