Co dalej z rozbudową Nowego Cmentarza w Radomsku? Jeszcze trzeba poczekać

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Tereny pod rozbudowę Nowego Cmentarza w Radomsku są, jednak - jak się okazuje, jeszcze nie można tam tworzyć nowych grobów. By uzyskać zgodę potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Jak mówi Roman Walas, zarządca Nowego Cmentarza w Radomsku, już kilka lat temu władze Miasta Radomska informowane były o tym, że brakuje miejsc do pochówków na największej radomszczańskiej nekropolii. Kosztem miejsc zielonych – z przeznaczeniem na kolumbarium - tworzone były nowe groby. W tej chwili na cmentarzu likwidowana jest aleja główna, która miała być przejściową. Zarządca obawia się, że może dojść do takiej sytuacji, że parafia Św. Lamberta, do którego należy cmentarz będzie zmuszona do tego by zgadzać się na pochówki tylko i wyłącznie parafian.

- Ciągle sygnalizowaliśmy problem z miejscami(…)dopiero w 2021 roku parafia Św. Lamberta pozyskała tereny pod rozbudowę nekropolii. Jednak mieć nie znaczy posiadać i tak jak w tym wypadku - mamy teren - natomiast nie możemy uzyskać w żaden sposób zgody na dokonywanie pochówków. Przeprowadziliśmy wszystkie wymagane prawem działania – mówi Roman Walas, zarządca cmentarza.

Roman Walas tłumaczy, że w mniemaniu jego oraz parafii św. Lamberta cmentarz ma być nie budowany a rozbudowywany – w części grzebalnej .

- Postanowiliśmy, że zaczniemy pochówki na nowym terenie, jednak zostaliśmy zatrzymani przez Starostwo Powiatowe w Radomsku. Stwierdzono, że to teren budowy i potrzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Na nasze pytanie co ma się w tym wniosku znaleźć, w starostwie nie potrafili nam odpowiedzieć. Ta sprawa przeciągnęła się aż do grudnia 2021 roku, gdzie zgodziliśmy się na to, że będziemy robić projekt, do końca nikt nie wie jak on będzie wyglądać – tłumaczy Roman Walas.

W Starostwie Powiatowym w Radomsku poinformowano nas, że podczas spotkań konsultacyjnych jakie odbywały się z zarządcą mówiono o tym, że należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

- Cmentarz jest budowlą, która wymaga takiego pozwolenia. Jeżeli chodzi o złożenie dokumentów, to już wynika z prawa budowlanego jakie te dokumenty należy załączyć, konkretnie wymienione są załączniki. W tym momencie inwestor został wezwany do uzupełnienia dokumentacji zgodnie z planem zagospodarowania, ponieważ na tym terenie i tylko w przypadku właśnie budowy cmentarza taki plan jest obowiązkowy, nie można wydać pozwolenia na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. W tym przypadku mamy niezgodności z tym planem i inwestor został wezwany do uzupełnienia. Kiedy tylko to zrobi dalsza procedura ruszy – tłumaczy Paulina Ciężka-Kachnikiewicz, naczelnik Wydziału Budownictwa i Architektury w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
cmentarz radomsko nowy cmentarz radomsko cmentarz nowy rozbudowa cmentarz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE