Cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi

Cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi

Do zakończenia głosowania w wyborach prezydenta RP, w dniu 28 czerwca do godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza.

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. 

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. 

Od 11 października, do zakończenia głosowania na portalu Radomsko24.pl wyłączona będzie możliwość komentowania artykułów. Ma to związek z przepisami o ciszy wyborczej i surowym karami za ich złamanie. Przepraszamy za te niedogodności. 

Więcej o:
wybory 2020 wybory radomsko państwowa komisja wyborcza cisza wyborcza
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE