Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji wystąpił w Radomsku

W ramach Festiwalu Gaude Mater radomszczanie podziwiali występ rosyjskich artystów

Festiwal Gaude Mater jest imprezą o ponad dwudziestoletniej tradycji, która rok rocznie ściąga do Częstochowy miłośników tzw. "kultury wysokiej" z całego świata. Dobra renoma i szerokie zainteresowanie festiwalem sprawiło, iż pewne elementy programu, odbywają się również poza terenem Częstochowy.
Dzięki temu, w ramach festiwalu Gaude Mater 5 maja w klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odbył się koncert muzyki cerkiewnej. Przy prezbiterium stanął Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji. Ta formacja muzyczna została założona w 1991 r. i jest jednym z najbardziej znanych chórów w St.Petersburgu. Wykonuje zarówno muzykę kościoła prawosławnego jak i dzieła oratoryjne zachodnich mistrzów: Bacha, Mozarta, Haydna, Mendelssohna, Brahmsa. Koncertował w Holandii, Hiszpanii, Słowenii, Estonii i w Polsce z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Zespół współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami  i kompozytorami, m.in. z Krzysztofem Pendereckim.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater przy współpracy z Klasztorem Jasnogórskim, Kurią Metropolitalną w Częstochowie oraz partnerującymi miastami: Gdańskiem, Katowicami, Krakowem, Lublińcem oraz Radomskiem.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem prezydent Radomska Anny Milczanowskiej i JE Ambasadora Rosji Aleksandra Alekseeva. Dyrygował Vladimir Begletsov.

Więcej o:
gaude mater 2013 festiwal muzyka klasztor
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE