Czy jest szansa, że w Radomsku zostanie ponownie utworzony numer, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać interwencje, dotyczące utrzymania porządku i czystości?
Czy jest szansa, że w Radomsku zostanie ponownie utworzony numer, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać interwencje, dotyczące utrzymania porządku i czystości? Uruchomienia bezpłatnego trzycyfrowego numeru alarmowego chcą miejscy radni z komisji bezpieczeństwa.
986 - ten bezpłatny numer telefonu był aktywny za czasów istnienia straży miejskiej. Nie było chyba mieszkańca Radomska, który by go nie znał.
Z chwilą likwidacji jednostki (maj 2014) numer przestał był aktywny. Zaczęła natomiast funkcjonować nowa komórka administracyjna, czyli Wydział Utrzymania Porządku i Czystości Miasta, którego zadaniami są m.in. obsługa miejskiego monitoringu oraz przyjmowanie interwencji od mieszkańców.
Od tego momentu mieszkańcy z interwencją - oprócz numerów ogólnopolskich, pod które dzwonili też za czasów funkcjonowania straży miejskiej - mogą dzwonić pod numer telefonu 044 685 45 10 (punkt obsługi interesanta w urzędzie miasta) lub całodobowy numer 501 652 202, pod którym można zgłaszać informacje dotyczące np. dzikich wysypisk śmieci, martwych zwierząt, stanu chodników, ulic i oświetlenia ulicznego, osób bezdomnych.
Z początkiem tego roku urzędnicy wydali ulotki informacyjne z interwencyjnymi numerami telefonów. Zdaniem radnych, to nie załatwia tematu, ponieważ numer interwencyjny nie powinien być skomplikowany i wielocyfrowy, tylko jak najprostszy.
- Wprowadzenie w naszym mieście ponownie trzycyfrowego numeru interwencyjnego na pewno wpłynęłoby na szybką komunikację interweniującego z dyżurnym, który będzie mógł przyjąć problem dotyczący danego mieszkańca czy rejonu naszego miasta. Będę dążył do tego, aby taki bezpośredni numer do dyżurnego zafunkcjonował - zauważa Paweł Kałdoński, przewodniczący miejskiej komisji bezpieczeństwa, podkreślając jednocześnie, iż z uwagi na to, że numer telefonu do wydziału utrzymania porządku jest skomplikowany, mieszkańcy wolą dzwonić pod numery 112 lub 997. - Tak nie powinno być. Te numery winny być zarezerwowane dla trudnych spraw. A często bywa tak, iż mieszkańcy dzwonią pod nie z mniej ważnymi sprawami, tym samym blokując linię - podkreśla P. Kałdoński.
O potrzebie uruchomienia numeru alarmowego radni poinformowali Naczelnika Wydziału Utrzymania Porządku i Czystości Miasta. Inicjatywę poparła też radomszczańska policja.
Autor: Monika Bednarczyk-Bojdo
Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com.