Chanuka w Radomsku. Było odpalenie świec, śpiew i pączki

Fot. Wojciech Bojdo/ Klaudia Gajda

To radosne święto, które ma łączyć a nie dzielić – podkreślali organizatorzy Chanuki, którzy świętowali wspólnie z mieszkańcami Radomska.

Wydarzenie na placu 3 Maja w Radomsku zorganizowali: The Kesselman Museum in Radomsko oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.

- Izrael jest naszym starszym bratem. I my jako chrześcijanie chcemy błogosławić naród izraelski, bo z tego narodu pochodzi Jezus. Dlatego wspólnie organizujemy te obchody. Pan Jezus przyszedł na Ziemię, aby złączyć wszystko w jedno, żeby nie dzielić ludzi, tylko ich łączyć - podkreśla Wiesław Gościej, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Radomsku.

W obchodach Chanuki wziął udział Naczelny Rabin Polski, który przypomniał historię i znaczenie tego święta. Nawiązał również do ostatnich wydarzeń w Sejmie.

- Było to bardzo smutne wydarzenie w Sejmie, że ktoś zgasił nasze światło. Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii, że wróg stara się zgasić nasze światło. Przez tysiące lat są czynione starania, by zgasić to światło. Ale my na to nigdy nie pozwolimy - mówił Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Chanuka w Radomsku została zorganizowana po raz trzeci. Wydarzeniu towarzyszył wspólny śpiew, taniec i degustacja pączków.

Po zakończeniu obchodów, organizatorzy zaprosili do Muzeum Regionalnego, gdzie odbył się koncert izraelskich pieśni ludowych.

Chanuka to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich. Obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad Grekami w II w. p.n.e., oczyszczenia i ponownej konsekracji Świątyni Jerozolimskiej. Nazwa święta pochodzi od hebrajskiego czasownika chanach – poświęcać, inaugurować.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko chanuka chanuka radomsko kesselman museum in radomsko chrześcijańskie stowarzyszenie dobroczynne
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE