Cele reklamy – budowanie marki vs. generowanie sprzedaży

Cele reklamy – budowanie marki vs. generowanie sprzedaży

Kiedy wchodzimy z naszym produktem bądź usługą na rynek, często zastanawiamy się nad tym na czym powinniśmy skupić swoją uwagę. Na budowaniu marki i świadomości konsumenta o niej czy może na generowaniu wskaźników sprzedaży?

Jakie są podstawowe cele reklamy?

Podstawowym celem każdej kampanii reklamowej, niezależnie od tego czy skupiamy się na budowaniu marki czy na generowaniu sprzedaży, jest oczywiście przyczynienie się do osiągnięcia większych zysków przez dane przedsiębiorstwo. Każda kampania reklamowa musi być więc skonstruowana w taki sposób aby pozwoliła ona na maksymalizację efektów prowadzonych działań. 

Sprzedaż to zawsze klucz do sukcesu

Zarówno wizerunek budowanej przez nas marki jak i również sprzedaż, to aspekty, które nie wykluczają się nawzajem, a wręcz przeciwnie, mogą one ze sobą ściśle współpracować. Musimy pamiętać jedynie o jednej, złotej zasadzie. Marka jest dla nas narzędziem do osiągania założonych przez nas celów biznesowych, a nie celem, na którym się skupiamy. Innymi słowy, to zawsze sprzedaż i generowanie przychodu jest dla nas najważniejsze. Innymi słowy, krótkoterminowe aktywacje marketingowe, które wspierają sprzedaż, są dokładnie tym, na czym powinniśmy się w głównej mierze skupić. Dlaczego więc największe firmy w różnych branżach, tak wiele uwagi poświęcają budowaniu wizerunku marki?

Odpowiednio zbudowany kapitał marki zapewnia nam długoterminowe rezultaty

Marketing oparty na krótkoterminowych aktywacjach, zapewnia nam szybki wzrost sprzedaży, to fakt. Jednak jest on niczym zapałka. Równie szybko gaśnie. Ponadto efekty takich kampanii nie kumulują się ze sobą. Mówiąc krótko, poprzednia udana krótkoterminowa kampania wcale nie sprawi, że następna również będzie skuteczna.

Dlatego też, tak ważne z punktu widzenia jakiegokolwiek biznesu jest długoterminowe budowanie kapitału marki. Jeżeli bowiem stworzymy markę, która będzie się dobrze kojarzyć klientowi, to dojdzie tutaj właśnie do zjawiska „akumulacji”, które nie tylko wpływa pozytywnie na kampanie reklamowe związane z samą marką, ale również na wszelkie działania krótkoterminowe w przyszłości.

Jak to ze sobą pogodzić? 

Zapewne w tym momencie nasuwa się pytanie, na które z działań marketingowych, powinniśmy przeznaczyć więcej środków. Na szczęście eksperci przeprowadzili wiele badań w tej materii i znamy dokładną odpowiedź na to pytanie. Zasadniczo, zasada jest bardzo prosta – na działania marketingowe zarówno krótko jak i długoterminowe powinnyśmy przeprowadzać budżet w proporcjach 60 do 40 procent. 60% środków powinniśmy wykorzystywać na aktywacje sprzedażowe, czyli kampanie krótkoterminowe, które dają nam natychmiastowy skok sprzedaży. 40% środków przeznaczamy na budowanie wizerunku marki. Pamiętajmy o tych proporcjach za każdym razem, kiedy będziemy przygotowywać kolejne kampanie reklamowe.

Więcej na ten temat przeczytasz na: https://fabrykamarketingu.pl/czytelnia/jak-wybrac-cel-reklamowy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE