Budżetowy dron lata i kontroluje

Fot. Wideo: FB RadomskoMiastoOtwarte

Dron antysmogowy zakupiony za środki przeznaczone na Budżet Obywatelski od grudnia 2022 wykonuje loty pomiarowe.

W grudniu 2022 roku wykonano 178 minut lotów kontrolnych, w tym czasie nie wykonywano lotów szkoleniowych. Loty umożliwiły pomiar nad 70 nieruchomościami – w sześciu przypadkach zaistniał podejrzenie wykorzystania do celów grzewczych zabronionych paliw. W dwóch przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (kontrole zakończyły się postępowaniami mandatowymi). Także w dwóch przypadkach pracownicy UM nie uzyskali dostępu do nieruchomości, a w jednym przypadku pobrano próbki do badań laboratoryjnych, w ostatnim przypadku właściciel nieruchomości uniemożliwił prowadzenie kontroli. Urzędnicy złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – art. 225 par. 1 KK (kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

Dron wzbijał się w powietrze 19 grudnia, 20 grudnia – dwa razy, 21 grudnia – dwa razy, 29 grudnia – dwa razy. Średni czas lotu wyniósł 25 minut. Kontrole odbywały się w dzielnicy Sucha Wieś, Wymysłówek, Bogwidzowy, Stobiecko Miejskie i Kowalowiec.

Plan lotów drona sporządzany jest na początku każdego miesiąca i na podstawie dotychczasowych wyników kontroli, zgłoszeń mieszkańców i analiz czujników systemu airly. Ostateczne decyzje dotyczące obszaru kontroli zapadają w dniu, w którym przeprowadzane są loty. Dron nie wykonuje pomiarów kiedy pada deszcz, występuje oblodzenie i wiatr o prędkości przekraczającej 9 m/s.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
dron dron radomsko smog smog radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE