Budżet z kredytem zaufania

Jedni nazywają go budżetem blokady inwestycyjnej. Drudzy mówią, iż jest zrównoważony. Prezydent nazywa go bezpiecznym. Jakkolwiek by jednak powiedzieć, budżet Miasta Radomsko na 2015 rok został uchwalony.

Jedni nazywają go budżetem blokady inwestycyjnej. Drudzy mówią, iż jest zrównoważony. Prezydent nazywa go bezpiecznym. Jakkolwiek by jednak powiedzieć, budżet Miasta Radomsko na 2015 rok został uchwalony. Ewenementem jest natomiast to, iż został przyjęty dzięki głosom radnych mających większość w miejskim samorządzie, czyli przez opozycję pani prezydent…
fot. archiwum Radomsko24137.118.686,81 złotych po stronie dochodów; 137.901.526,89 złotych po stronie wydatków; 782.840,08 złotych po stronie deficytu - to najważniejsze cyfry w budżecie Radomska na 2015 rok.

- Cztery razy przedstawiałam projekt uchwały mówiący o tym, iż musimy zadbać, by podnosić dochody bieżące w naszym mieście. W związku z tym należało podjąć uchwałę i chociaż minimalnie podnieść podatki w naszym mieście. Jeżeli tak by się stało, wówczas budżet na 2015 rok zupełnie inaczej by wyglądał. Mielibyśmy na przykład większe możliwości kredytowe, a pieniądze z kredytu moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje. Musimy jednak gospodarować tym, co mamy. Jedno jest pewne: jest to budżet bezpieczny - zauważa prezydent Anna Milczanowska.

Radni większościowi budżet Radomska na 2015 rok nazywają mało inwestycyjnym, ale jednocześnie zauważają, iż jest bardzo poprawnie przygotowany.

- Wszystkie pozycje w budżecie miasta na rok 2015 są bardzo skrupulatnie ujęte, natomiast nie wynika z niego, że miasto będzie inwestowało, że będzie się spektakularnie rozwijało, czego oczekują mieszkańcy - podkreśla radna PO Dorota Sujka.

- Trzeba powiedzieć wprost: budżet przygotowany przez panią prezydent jest budżetem blokady inwestycyjnej. Tylko 9 proc. z jego całości przeznaczone jest na inwestycje. A brak inwestycji to brak rozwoju miasta… - dopowiada jej klubowy kolega Łukasz Więcek.

Inaczej na budżet patrzą radni pani prezydent.

- Budżet 2015 roku jest budżetem zrównoważonym, ale jednocześnie proinwestycyjnym. W 2015 roku czekają nas olbrzymie inwestycje. Mam na myśli przygotowanie projektu rewitalizacji ścisłego centrum miasta, projekt renaturalizacji ścisłego centrum Radomska, czyli przebudowy rzeki z systemem odwodnienia ulic Reymonta i Żeromskiego, wreszcie mostek, na który zabezpieczono 5 mln złotych. To ogromne inwestycje i projekty, które w przyszłości, mam nadzieję, zaowocują pozyskaniem pieniędzy na ich realizację - podkreśla radny FSG Zbigniew Piechowicz.

Dla radnych trzymających stronę pani prezydent najbardziej drażliwą kwestią w uchwaleniu budżetu na 2015 rok (o której szeroko piszemy w bieżącym wydaniu tygodnika na str. 4 w materiale pt. „W nowym roku wzrośnie cena miejskiego ciepła?”) było nieprzyznanie dofinansowania w wysokości 1,3 mln złotych dla miejskiej spółki PGK i przeznaczenie tej kwoty na drobniejsze zadania inwestycyjne, wskazane przez oponentów prezydent Radomska.

- Takie podejście radnych do tematu spowodowało rozczłonkowanie budżetu. Okazuje się, że jeżeli tylko nadarza się okazja, dba się o siebie. Nie wiem, czy jest to spowodowane faktem, że radni zostali wybrani w okręgach jednomandatowych i teraz czują na sobie presję wyboru? W tym przypadku nieważne stało się to, że wzrośnie cena miejskiego ciepła, ważne stało się to, aby w dzielnicy konkretnego radnego zadziało się coś dobrego - zauważa radny Piechowicz, jednocześnie mówiąc, iż coś dobrego się jednak dzieje. - Rzeczywiście, obopólny skutek w całej tej sprawie jest. Tak czy inaczej, dla mieszkańców miasta coś dobrego się dzieje - mówi.

Momentami burzliwą budżetową dyskusję zwieńczyło przyjęcie najważniejszej dla funkcjonowania miasta uchwały.

- Głosując pozytywnie nad budżetem, daliśmy pani prezydent kredyt zaufania. Wiemy, że pani prezydent składała wiele obietnic wyborczych. Będziemy bacznie obserwować, jak mają się one do rzeczywistości. Kredytu zaufania udzieliliśmy jeszcze z jednego, bardzo istotnego powodu. Chcielibyśmy wspólnie z pozostałymi radnymi oraz panią prezydent wypracować pomysły i metody, dzięki którym w tej kadencji Radomsko zostanie wprowadzone na drogę nowoczesności i dynamicznego rozwoju. Musimy pamiętać o tym, iż w tej chwili jesteśmy na ostatniej prostej, jeżeli chodzi o środki unijne, i nie możemy tego zaprzepaścić. Jeżeli prześpimy nową perspektywę unijną, określenie „zaścianek województwa” na stałe przylgnie do naszego miasta - argumentuje w imieniu radnych większościowych tak dla budżetu na 2015 rok radna Dorota Sujka.

***

Z 21 radnych za budżetem Radomska na 2015 rok głosowało 16. Trzynaścioro z nich należy do grupy radnych mających w radzie większość, a tym samym będących w opozycji do pani prezydent. Zdaje się, że doszło do ewenementu. Budżet przygotowany przez prezydenta przyjęła jego opozycja…

autor: Monika Bednarczyk-Bojdo

Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com.

Więcej o:
budżet urząd miasta radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE