Budżet Obywatelski Województwa – można głosować

Budżet Obywatelski Województwa – można głosować

Od dziś można oddać głos w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 2018. Wśród 91 zgłoszonych projektów w subregionie południowym, są też te z Powiatu Radomszczańskiego. Głosować można do 31 października.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na realizację zwycięskich projektów przeznaczono 5 milionów złotych. Oto zadania zgłoszone przez mieszkańców naszego miasta:

Konkurs "INFORMATYCZNY PUCHAR"

Kod: PD311
Koszt projektu 33 500 zł
Wnioskodawca: Mirosław Dratwiński

Zadaniem jest promocja kierunków technicznych w szkołach i na uczelniach w naszym obszarze, co wpłynie pozytywnie na strukturę zatrudnienia absolwentów. W tym celu chcemy wykorzystać i rozszerzyć sprawdzoną już formułę konkursu wiedzy informatycznej. Planowane są dwa etapy konkursu. Pierwszy ma mieć charakter quizu na platformie e-learningowej. Przewidywana liczba uczestników etapu to około 1000 osób. Z nich zostanie wyłonione grono finalistów, którzy wezmą udział w etapie stacjonarnym. Etap ten połączony będzie z sesją popularnonaukową oraz pokazami nowości z branży IT. W tym wydarzeniu mogą wziąć udział uczestnicy, uczniowie zainteresowanych szkół oraz przedstawiciele uczelni wyższych, firm związanych z branżą IT i stowarzyszeń informatycznych

Organizacja imprezy sportowej. Ultramaraton kajakowo-rowerowo biegowy IRON SIMPLE HUMAN

Kod: PD336
Koszt projektu: 27 600,00 zł
Wnioskodawca: Waldemar Nita

Ultramaraton jest wzorowany na drużynowych wyścigach Discovery Challange. W tym wypadku rywalizacja będzie się odbywać w dwuosobowych zespołach. Zespół startuje do wyścigu kajakowego na dystansie 4 km, następnie przesiada się na rowery i pokonuje dystans 220 km, kończy biegiem na dystansie 15 km. Impreza organizowana cyklicznie przyczyni się do rozpropagowania pięknych terenów Wyżyny Przedborskiej wśród ludzi uprawiających turystykę rowerową, ożywi w wymiarze sezonowym wyludnione obszary Gminy Wielgomłyny i Kobiele Wielkie, da impuls do rozwoju agroturystyki na tych obszarach. Formuła imprezy jest unikatowa nawet w skali kraju.

Nie bójmy się ratować życia - cykl kursów pierwszej pomocy

Kod: PD337
Koszt projektu: 180 000 zł
Wnioskodawca: Daniel Serwa

Celem projektu jest propagowanie i przybliżanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Cykl kursów pierwszej pomocy będzie odbywał się w trzech miastach subregionu południowego. Na kursach mieszkańcy województwa zdobędą niezbędną wiedzę oraz poznają właściwe wzorce zachowań podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym sposoby radzenia sobie ze stresem. Włączeni w sztukę udzielania pierwszej pomocy mieszkańcy wyrobią w sobie odpowiednie nawyki, które być może za kilka lat zaowocują uratowaniem życia potrzebującej osobie. Nauka pierwszej pomocy pomoże przełamać barierę strachu związaną z udzielaniem pierwszej pomocy oraz wykształci prawidłową postawę wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych.

Kulinarna karuzela regionu łódzkiego w rytmach disco polo dance

Kod: PD 370
Koszt projektu: 284 210 zł
Wnioskodawca: Lech Krzywiecki

Promocja i propagowanie spędzania wolnego czasu przez całe rodziny oraz kultywowanie tradycji kulinarnych wielu pokoleń. Celem zadania jest ocalenie od zapomnienia potraw regionalnych województwa łódzkiego, a także promowanie nowych smaków kulinarnych. W wydarzeniu wezmą udział mieszkańcy i miłośnicy kultywowania tradycji kulinarnych (koła gospodyń wiejskich, restauracje, smakosze i koneserzy kuchni oraz potraw regionalnych).W towarzyszącym wydarzeniu konkursie wytypowane zostaną zwycięskie potrawy w następujących kategoriach:

- najsmaczniejsza potrawa,
- najbardziej efektowna potrawa,
- najbardziej zaskakująca potrawa.

Proponuje się, aby wydarzeniu towarzyszyły występy gwiazd muzyki disco polo oraz występ artysty kabaretowego. Miło spędzony czas pozwoli na integrację wielu pokoleń.

Drzwi do kariery - otwarty konkurs muzyczny

Kod: PD 390
Koszt projektu: 130 000 zł
Wnioskodawca: Daniel Serwa

Celem projektu jest konfrontacja osiągnięć amatorskich zespołów muzycznych, małych form muzyki rozrywkowej oraz artystów indywidualnych. Konkurs pozwoli na wyłonienie talentów spośród wykonawców, prezentację artystyczną, wymianę doświadczeń między uczestnikami, instruktorami i organizatorami życia muzycznego. Realizacja projektu spopularyzuje wiele wartościowych i ciekawych kompozycji oraz upowszechni sztukę muzyczną. Dla najlepszych artystów będą przewidziane nagrody - w tym możliwość nagrania płyty w profesjonalnym studiu muzycznym. konkurs zakończy koncert gwiazdy wieczoru.

Spływ Kupały

Kod: PD 391
Koszt projektu: 187 000 zł
Wnioskodawca: Katarzyna Ciupa

Dwudniowa impreza, podczas której odbędą się 3 spływy kajakowe o różnym stopniu trudności. Całej imprezie towarzyszyć będą imprezy tematyczne promujące region. Spływ Kupały odbędzie się w dniach 29-30 czerwca. Pod koniec pierwszego dnia odbędzie się rozpalanie ognia sobótkowego, szukanie kwiatu paproci, rzucanie wianków oraz tańce i śpiewy. Imprezie towarzyszyć będzie koncert oraz regionalna kuchnia. Głównym celem jest wypromowanie tej części ziemi łódzkiej jako atrakcyjnej turystycznie, a zwłaszcza walorów Pilicy, Przedborskiego i Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Spływ Kupały to szansa na odbudowę regionalnej tożsamości w strojach, smakach oraz obrzędach ludowych. Połączenie tradycji i czynnej formy wypoczynku będzie platformą łączącą pokolenia regionu.

"RUSZAJ Z NAMI NA ŻAGLE - sportowe lato dla młodzieży z województwa łódzkiego!"

Kod: PD318
Koszt projektu: 88 360 zł

To projekt zgłoszony przez Hufiec ZHP Radomsko odpowiadający zapotrzebowaniu dzisiejszych czasów, w których młodzież swoje wolne chwile spędza przed ekranem komputera lub telefonu. Projekt zakłada przeszkolenia i zachęcenia młodzież do żaglówek, realizację cyklu działań o charakterze sportowym. Jego dodatkowym atutem
jest zwiększenie kompetencji młodych ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Będzie on realizowany od maja do września 2018 roku. Wśród głównych celów projektu są:
- stworzenie możliwości aktywnego wypoczynku;
- wskazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego;
- integracja młodzieży z terenu województwa łódzkiego. Zakładamy, że w projekcie weźmie udział 60 osób.


Jak głosować?
Można to zrobić w formie tradycyjnej — czyli poprzez złożenie karty do głosowania w wyznaczonym punkcie, których lista jest dostępna na stronie www.bo.lodzkie.pl lub korespondencyjnie poprzez przesłanie wypełnionej karty na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (al. Piłsudskiego 8, 91-051 Łódź z dopiskiem "Budżet Obywatelski – Głosowanie"). Na głosy oddane w tej formie organizatorzy czekają do 22 października.

Do końca miesiąca można natomiast wskazywać propozycje w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza TUTAJ.

Głosować będzie można maksymalnie na trzy zadania z wybranego subregionu. Na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego przeznaczono 5 milionów złotych. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone w listopadzie.

 

Więcej o:
budżet obywatelski województwo łódzkie głosowanie projekty
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE