Czy w Radomsku powstaną cztery nowe skateparki? Jest taka szansa, gdyż do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszone zostały projekty nowych skateparków w czterech obszarach.
Czy w Radomsku powstaną cztery nowe skateparki? Jest taka szansa, gdyż do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszone zostały projekty nowych skateparków w czterech obszarach. Teraz wystarczy oddać na nie głos.
Autorem wszystkich wniosków jest Kamil Zbroja. Zapytaliśmy Kamila co skłoniło go do złożenia wniosków do Budżetu Obywatelskiego. - Początki deskorolki w Radomsku są silnie związane z powstaniem skateparku, na terenie miejskiego ośrodka sportu i rekreacji. Asfaltowy plac o powierzchni 1 500 m2 znajdujący w bezpośrednim sąsiedztwie basenu i kortów tenisowych, wydawał się optymalnym miejscem na lokalizacje – mówi. - W roku 2006 postawiono tam pierwsze elementy umożliwiające rozwój umiejętności osób zainteresowanych jazdą na desce, rowerze, czy rolkach. Były to skromne początki tej dyscypliny, pomimo to znalazło się wielu chętnych którzy podjęli pionierską próbę zaszczepienia tej dyscypliny w naszym mieście - zaznacza.
Nasz rozmówca dodaje, że przełomowy okazał się rok 2010. - Obiecano nam zrealizować plan przewidujący poprawę nawierzchni i zakup nowych elementów. Pod koniec czerwca projekt wszedł w fazę realizacji. Wreszcie miejsce zaczęło przypominać standardowy skatepark. Zwiększyło się również zainteresowanie lokalnej młodzieży. Dzięki poczynionym udogodnieniom po raz pierwszy od wielu lat byliśmy w stanie zorganizować zawody spełniające normy i oczekiwania – podkreśla Kamil.
Dla Kamila i osób, które lubią jeździć na desce lub rolkach nadal było mało. Nie poddawali się. - W roku 2015 podjęliśmy próbę pozyskania środków na konserwacje i ewentualne rozbudowy nadal jedynego w Radomsku miejsca o takim przeznaczeniu. Pięć lat po ostatniej doraźnej interwencji ze strony urzędu miasta urządzenia idealnym narzędziem okazał się budżet obywatelski – podkreśla Kamil, dodając, że po przeprowadzeniu licznych rozmów z urzędnikami i wykonawcami są w stanie określić, że plan który zakładają jest możliwy do zrealizowania.
W Radomsku są miłośnicy deski, którzy są zadowoleni z tego, że jest miejsce, w którym można spokojnie rozwijać swoje pasje. Jednak w opinii większości powinno ono stale się rozwijać lub powinno powstać więcej miejsc dla osób z takimi zainteresowaniami. Tak, aby młodzież miała więcej alternatyw na spędzanie wolnego czasu. - Również poziom obiektów w całej Polsce, które użytkownicy naszego skateparku odwiedzają wiele razy w ciągu roku rodzi w ich głowach marzenie o takim miejscu w naszym mieście. Obecnie na takie obiekty wydaję się coraz więcej pieniędzy i to widać w całej Polsce powstaje wiele skateparków/skateplaz o rozmachu który wcześniej nie był tutaj znany - mówi Kamil. Jako przykład podaje skateplaza w Lesznie, Katowicach, Będzinie, skatepark w Sosnowcu czy choćby bliżej położonych Kłomnicach czy Łuszczanowicach, gdzie znajdują się obiekty betonowe.
Gdzie mogą powstać nowe skaateparki?
Obszar 1 - Działka przy ulicy Kilińskiego tylko czeka na zagospodarowanie. Możemy uczynić ją miejscem, w którym mieszkańcy będą się rekreować i uprawiać sport. Znajduję się ona w bliskim sąsiedztwie szkół średnich, więc większa cześć młodzieży będzie miała szansę odkryć na skateparku nowe pasje.
Obszar 2 - Teren o bogatym zapleczu krajobrazowym, idealny do zagospodarowania pod funkcje rekreacyjne. Świetna alternatywa dla młodzieży która na skateparku mogłaby spędzać aktywnie czas.
Obszar 3 - Plac jedynego w Radomsku skateparku przy basenie MOSiR daje szerokie pole do rozwoju. Kondycja techniczna obiektu przez ostatnie 5 lat uległa mocnemu pogorszeniu. Elementy wyposażenia jak i nawierzchnia wymagają renowacji. Dzięki środkom z funduszu pasjonaci rolek, deskorolki, hulajnogi oraz rowerów będą w stanie dalej rozwijać swoje pasje, kreatywnie spędzając wolny czas.
Obszar 4 - Teren starej cegielni przy ul. Grota Roweckiego jest ogromnym obszarem czekającym na zagospodarowanie. Skatepark dałby lokalnej młodzieży możliwość kreatywnego spędzania czasu rozwijania umiejętności jazdy na rowerze, deskorolce, rolkach, czy hulajnodze. Atrakcyjna i bezpieczna lokalizacja stworzy młodym ludziom idealne warunki rozwoju. Obiekt ma szansę stać się regionalnym centrum sportów ekstremalnych - swoistą wizytową naszego miasta.
Głosowanie na projekty potrwa od 7 do 13 grudnia. Więcej o radomszczańskim Budżecie Obywatelskim w naszym specjalnym kąciku.