19 maja 2014 roku oficjalnie rozpoczęto prace na budowie Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku.
19 maja 2014 roku oficjalnie rozpoczęto prace na budowie Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku. Obecny na uroczystościach Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień przekazał informację o przyznaniu przez Zarząd Województwa Łódzkiego dofinansowania tej inwestycji w wysokości 1 500 000 zł.
Kamień węgielny Przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego Krzysztof Zygma otrzymał od uczniów Zespołu Szkół Elektyryczno-Elektronicznych w Radomsku w 2011 roku z prośbą o budowę hali sportowej. Podczas uroczystego rozpoczęcia budowy hali kamień został przekazany przez na ręce dyrektora firmy SKB, będącej generalnym wykonawcą inwestycji.
- Kamień węgielny, który od Was otrzymaliśmy; kamień, który zawiera w sobie Wasze marzenia o miejscu, w którym będziecie mogli realizować swoje sportowe pasje i ambicje, przekazuję teraz na ręce osoby teraz najwłaściwszej – Wykonawcy – mówił w swoim przemówieniu skierowanych do uczniów Starosta Powiatu Radomszczańskiego Robert Zakrzewski.
Powiatowa Hala Sportowa zlokalizowana będzie na terenie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych i stanowić zespół sal gimnastycznych dla szkół, dla których Powiat Radomszczański jest organem prowadzącym (zwłaszcza dla placówek położonych najbliżej, czyli Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych).
Najważniejszą częścią hali będzie arena główna o mieszcząca pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki oraz halowej piłki nożnej. Na terenie hali zlokalizowane zostaną również mniejsze sale (z przeznaczeniem na siłownię i salę do ćwiczeń sportów walki, salę do ćwiczeń fitness oraz ćwiczeń korekcyjnych, boisko do gry w squash), szatnie i sanitariaty. Wielkość widowni to 144 miejsca siedzące i 72 miejsca stojące.
Z dużego boiska można wydzielić trzy mniejsze, co zapewni młodzież możliwość odbywania lekcji wychowania fizycznego w normalnych warunkach.
Powiatowa hala sportowa będzie również istotnym uzupełnieniem bazy sportowo-rekreacyjnej na terenie miasta. W godzinach popołudniowych, kiedy zakończą się już lekcje wychowania fizycznego i sportowe zajęcia dodatkowe dla młodzieży szkolnej, hala dostępna będzie dla stowarzyszeń i klubów sportowych. Hala dostępna będzie także w ramach wynajęć komercyjnych.
Do ogrzewania hali wykorzystane zostaną dwie pompy ciepła, każda o mocy 150kW. Urządzenia te umożliwiają uzyskanie ciepła z otoczenia i wykorzystanie go do ogrzewania lub podgrzewania wody. Pompy zużywają darmową energię zgromadzoną w gruncie, pracują bez emisji jakichkolwiek substancji szkodliwych dla środowiska. Około 75% zapotrzebowania na energię grzewczą będzie dostarczane z gruntu, pozostałe 25% to energia elektryczna potrzebna do zasilania urządzenia
Wykorzystanie systemu gruntowego wymaga zastosowania (jako źródła dolnego) sondy gruntowej. By ją zamontować, należy wykonać odwierty na głębokości ok. 100 m, średnica odwiertu 110-190 mm. Rozwiązanie to jest niezawodne i bezobsługowe, zajmuje niewiele miejsca, tworzy obieg zamknięty i wykazuje wysoką sprawność. Z pompą ciepła najlepiej współpracują niskotemperaturowe systemy ogrzewania, dlatego w większej części hali zastosowane zostanie ogrzewanie podłogowe.
Całość terenu zostanie ogrodzona. Wejście na teren możliwe będzie główną bramą wjazdową od ul. Szkolnej, dodatkowo wejście po schodach z terenu Publicznego Gimnazjum nr 2. Wokół hali zaprojektowanych zostało 70 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, z czego 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano również miejsca parkingowe dla rowerów
Inwestycja prowadzona jest w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Całkowita wartość projektu to ponad 7 mln zł.
Wniosek o dofinansowanie budowy Powiatowej Hali Sportowej został złożony 31 stycznia 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi w Departamencie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Dysponentem funduszu jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Parametry techniczne Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku
- wymiary areny hali: 42,68x23,82m
- powierzchnia użytkowa (całkowita): 2906,06m2
- kubatura obiektu: 20 029,61m3
- powierzchnia zabudowy: 1 940,08 m2
- wielkość widowni: 144 miejsca siedzące + 72 miejsca stojące
- udział części sportowej w całości powierzchni:
- sale ćwiczeń: 46,78%
- hala sportowa (główna arena), sala sportów walki, squash, sala do ćw. korekcyjnych, sala ćwiczeń siłowych, sala ćwiczeń fitness,
- szatnie i umywalnie (cele sportowe): 7,54%