Budowa domu w 2024 - o czym należy pamiętać?

Budowa domu w 2024 - o czym należy pamiętać?

Każdy, kto planuje budowę domu stoi przed szeregiem wyzwań natury finansowej, logistycznej, ale także formalnej. Przepisy polskiego prawa budowlanego były przez wiele lat zmorą każdego, kto chciał postawić budynek jednorodzinny. W ubiegłym roku wprowadzono jednak szereg istotnych zmian, a w tym znowelizowano kolejne przepisy. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat! Od wielu lat dostrzegamy poważne zmiany związane z prawem budowlanym, m.in. w zakresie budownictwa jednorodzinnego. Głównym celem ustawodawcy jest uporządkowanie i usystematyzowanie dotychczasowych przepisów, a także wprowadzenie znaczących udogodnień dla osób, które zamierzają wybudować dom na własne potrzeby mieszkalne. Przejrzyjmy najważniejsze zmiany, które zaszły na tej płaszczyźnie.

Jakie zmiany w prawie budowlanym w 2024 roku?

Cały poprzedni rok rządzący pracowali nad zmianami dotyczącymi w głównej mierze budowy domów o powierzchni zabudowy powyżej 70 metrów kwadratowych. Przypomnijmy, że od początku 2022 roku Polacy mogą już budować domy do 70 metrów kwadratowych w ramach uproszczonej procedury. Polega ona na tym, że nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego, wystarczy jedynie zgłoszenie, a ponadto, nie ma konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Od tego roku rozszerzono zakres korzystania z uproszczonego zgłoszenia także do domów wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych, o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych. Z tym zastrzeżeniem, że budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Warto jednak dodać, że w tej sytuacji nadal trzeba ustanowić kierownika budowy i prowadzić dziennik budowy.

Formalności przy budowie domu - o czym pamiętać?

Dodatkowym ułatwieniem, jakie wprowadzono, jest możliwość skorzystania z ogólnodostępnej bazy gotowych projektów budowlanych. Znajdziemy w niej bezpłatne projekty domów o powierzchni użytkowej 120, 150, a nawet 180 metrów kwadratowych. Projekty można pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W przypadku tego typu budowy wystarczy dostarczyć do urzędu druk zgłoszenia budowy, mapę budynku z lokalizacja na działce, a także poglądowe rysunek techniczny bryły. Pozwala to zaoszczędzić sporo energii, pieniędzy i czasu, ponieważ całą dokumentację jesteśmy w stanie zebrać w ciągu kilku dni.

Kogo dotyczą nowe przepisy prawa budowlanego?

Uproszczone procedury dotyczą więc inwestorów indywidualnych, czyli osób prywatnych, które budują dom dla własnych celów. Oczywiście, oprócz budowy samego domu, trzeba zadbać o wiele innych kwestii, w tym uzbrojenie działki czy dostęp do sieci kanalizacyjnej. Jeśli chodzi o tę ostatnią, nie wszędzie jest taka możliwość, co sprawia, że właściciel gruntu musi szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z najlepszym jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, co wymaga zgłoszenia we właściwym starostwie. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są ekologiczne, proste w eksploatacji, bezawaryjne. Mimo wysokiego kosztu takiej instalacji, jest to bardzo opłacalna opcja, ponieważ mamy tutaj do czynienia z niskimi kosztami użytkowania.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE