Budowa domu czy zakup gotowego od dewelopera?

Budowa domu czy zakup gotowego od dewelopera?

Własny dom z ogródkiem i garażem jest marzeniem wielu rodzin. Zanim jednak marzenie stanie się rzeczywistością, trzeba przejść długą i żmudną drogę. Pierwszą i jedną z najważniejszych decyzji, przed którą staniemy, jest to, czy zdecydujemy się samodzielnie budować dom, czy może jednak kupimy gotową nieruchomość od dewelopera. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Samodzielna budowa domu – wady i zalety

Z pewnością największą zaletą budowania domu od podstaw jest całościowy koszt inwestycji. Szacuje się, że może być nawet o 25% tańszy od gotowej nieruchomości kupowanej od dewelopera. Możemy także rozłożyć cały wydatek w czasie – nawet na kilka lat. Możliwe, że oszczędzimy dzięki temu na kredycie hipotecznym. Kolejnym, niewątpliwym plusem jest łatwe dostosowanie domu do naszych potrzeb. Oferta projektów w biurach projektowych jest ogromna, ale w razie chęci możemy także zlecić stworzenie dokumentacji od podstaw, dzięki czemu otrzymamy dokładnie to, o czym marzymy i co jest nam potrzebne.

Niestety samodzielna budowa domu ma też wiele wad. Do najpowszechniejszych należą:
• konieczność samodzielnego pilnowania placu budowy i postępu prac,
• załatwianie wszystkich niezbędnych pozwoleń i dokumentów,
• samodzielny wybór materiałów budowlanych, a często także ich transport na plac budowy.

W niektórych przypadkach dość dużą wadą może być czas całej inwestycji. O ile możliwość przeciągania budowy nawet na kilka lat jest zaletą, jeśli nie spieszy nam się z zamieszkaniem w nowym domu, o tyle jest to kłopotliwe, jeśli potrzebujemy własnego kąta w ciągu kilku miesięcy.

Kupno domu od dewelopera – wady i zalety

Kupując dom od dewelopera, z pewnością oszczędzamy dużo czasu. Wszystkie formalności i pozwolenia załatwia za nas firma budująca nieruchomość. Nie musimy uczestniczyć w całym procesie inwestycyjnym. Znamy dokładną datę otrzymania kluczy, a ewentualne poślizgi czasowe są niewielkie lub mogą bym nam rekompensowane. Dom od dewelopera możemy kupić zarówno w stanie deweloperskim, jak i już całkowicie wyposażone – oczywiście za dodatkową opłatą. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by od razu po sfinalizowaniu transakcji w takiej nieruchomości zamieszkać.

Takie rozwiązanie jest niestety droższe, choć różnica w cenie zależy także od lokalizacji. Przykładowo - gotowe domy na sprzedaż w Radomsku (sprawdź oferty: https://gethome.pl/domy/na-sprzedaz/radomsko/) kosztują średnio 3,3 tysiąca złotych za metr kwadratowy. W większych miastach ceny te mogą wynosić nawet 5-6 tysięcy złotych za mkw.

Czy więc lepiej jest zdecydować się na samodzielną budowę domu, czy kupno gotowego od dewelopera? Wiele zależy od naszych oczekiwań. Jeśli chcemy wydać mniej, ale jesteśmy skłonni dłużej poczekać na naszą wymarzoną nieruchomość – lepiej jest wcielić się w rolę inwestora. Za szybszy czas realizacji i brak konieczności załatwiania formalności musimy niestety sporo zapłacić.

Opracowanie GetHome.pl

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE