Bronią Budżetu Obywatelskiego. Zebrali już 1,5 tys. podpisów

Bronią Budżetu Obywatelskiego. Zebrali już 1,5 tys. podpisów

Radni, działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej w Radomsku prowadzą zbiórkę podpisów w sprawie dalszego funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Nie chcą, by zostały z niego wydzielone środki na działania związane z ochroną środowiska. Domagają się, by pieniądze na tego typu zadania zostały wygospodarowane w budżecie miasta.

Chociaż do zakończenia zbiórki podpisów pozostało jeszcze kilka dni, radni już dziś (piątek 28 lutego 2020 r.) podzielili się informacjami o przebiegu akcji. Jak podkreślają, inicjatywa spotkała się z bardzo dużym odzewem. Udało się już zebrać ok. 1500 podpisów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu zbiórki. Do akcji przyłączyły zarówno osoby, które były zaangażowane w zainicjowanie Budżetu Obywatelskiego w Radomsku, ale też osoby, które składają projekty i dążą do ich realizacji – zauważa radny rady miejskiej Piotr Lisowski.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej popierają pomysł utworzenia Zielonego Budżetu. Chcą jednak, by Budżet Obywatelski pozostał w niezmienionej formule, a pieniądze na walkę ze smogiem zostały wygospodarowane w budżecie miasta. I o poparcie tej właśnie koncepcji proszą mieszkańców.

- Chcielibyśmy, bo jesteśmy przekonani, że jest to możliwe, by Rada Miasta i prezydent pogodzili dwa obszary działania, czyli dbanie o ekologię, ale również dbanie o wszystkie inwestycje, które są potrzebne radomszczanom, a o które wnioskują poprzez projekty składane do Budżetu Obywatelskiego – podkreśla Magdalena Spólnicka, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w powiecie radomszczańskim.

Zdaniem autorów petycji, wcześniejsze konsultacje, które zostały przeprowadzone przez miasto nie dały radomszczanom możliwości wypowiedzenia się, czy chcą, by Zielony Budżet był realizowany, ale nie kosztem Budżetu Obywatelskiego.

- Wiele osób źle czuło się musząc głosować na jedno z zaproponowanych przez miasto pytań. Zabrakło jeszcze jednego pytania: czy należy wydzielić w miejskim budżecie środki na poprawę jakości powietrza, a Budżet Obywatelski pozostawić w dotychczasowej formule – mówi radny rady miejskiej Łukasz Więcek.

Działacze Platformy Obywatelskiej akcję zbierania podpisów będą prowadzić do środy. Po jej zakończeniu przekażą petycję na ręce prezydenta i przewodniczącego rady miasta.

Więcej o:
radomsko platforma obywatelska zbiórka podpisów petycja budżet obywatelski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE