Brakuje krwi! Apel do honorowych krwiodawców

Brakuje krwi! Apel do honorowych krwiodawców Fot. pixabay.com

Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce biją na alarm. Zaczyna brakować krwi. Pracownicy RCKiK w Łodzi proszą, by – pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, honorowi krwiodawcy w miarę swoich możliwości nie rezygnowali z wizyt w punktach pobrań.

Należy pamiętać, że do szpitali trafiają wciąż nie tylko osoby z podejrzeniem lub zachorowaniem na koronawirusa, ale również pacjenci, którzy wymagają zabiegów operacyjnych, do przeprowadzenia których niezbędna jest krew. A tej w bankach zaczyna brakować.

- W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Czekamy na Was w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce – czytamy w komunikacie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Pracownicy CKiK podkreślają, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej, oddawanie krwi jest bezpieczne.

Punkt pobrań w radomszczańskim szpitalu jest zlokalizowany w takim miejscu, że honorowi krwiodawcy nie mają bezpośredniego kontaktu z oddziałami szpitalnymi, a w szczególności z oddziałem zakaźnym. Poza tym, przed oddaniem krwi każdy musi wypełnić szczegółową ankietę, w której znajdują się pytania m.in. o choroby zakaźne, czy pobyt za granicą. Są również przeprowadzane badania lekarskie.

Więcej o:
koronawirus brakuje krwi honorowi dawcy krwi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE