Brak kasy na podwyżki dla nauczycieli

Brak kasy na podwyżki dla nauczycieli Fot. ilustracyjne/sxc.hu

W wtorek 22 stycznia, na internetowej stronie Starostwa Powiatowego w Radomsku ukazał się komunikat zaczynający się od słów: „Z przykrością informujemy: Powiatu nie stać na tysiąc złotych podwyżki dla nauczycieli”.

W dalszej części komunikatu czytamy:

Podobnie jak w całym kraju, także w radomszczański oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpił o podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych wszystkim pracownikom (pedagogicznym i niepedagogicznym) w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Radomszczański. Wnioskowana kwota podwyżki to 1000 zł (z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.). W razie nie spełnienia żądań, ZNP zapowiada wejście w spór zbiorowy z dyrektorami szkół, a w dalszej perspektywie – strajk.

Niestety, już wiadomo, że nawet przy obecnym poziomie wynagrodzeń kwota przyznawana z budżetu centralnego dla Powiatu Radomszczańskiego w ramach subwencji oświatowej na 2019 nie pokrywa kosztów funkcjonowania prowadzonych przez powiat szkół i placówek oświatowych. W 2018 r. powiat dołożył do oświaty 2,7 mln zł, także w 2019 roku brakującą kwotę trzeba będzie wygospodarować kosztem pieniędzy przeznaczonych np. na remonty powiatowych dróg.

Zarząd Powiatu był zmuszony negatywnie rozpatrzyć wniosek zgłoszony przez ZNP. Żądane podwyżki musiałyby spowodować kilkumilionowy deficyt w budżecie powiatu.

Mając na uwadze wagę problemu i zagrożenie strajkiem nauczycieli Zarząd Powiatu Radomszczańskiego zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej, Anny Zalewskiej o podjęcie kompleksowych działań zmierzających do rozwiązania problemów płacowych w oświacie.

- Subwencja oświatowa dla Powiatu Radomszczańskiego wynosi 41 mln zł, a wysokość oczekiwanej przez nauczycieli kosztowałaby nasz samorząd 6-7 mln zł - mówi wicestarosta powiatu Jakub Jędrzejczak.

Gościem programu, „Pod Prąd”, który emitujemy na naszym Facebooku, był Adam Młynarski. Zobaczcie co szef ZNP w Radomsku, mówił o bieżącej sytuacji w oświacie.

Więcej o:
nauczyciele strajk znp
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE