Blisko 16 mln złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do powiatu radomszczańskiego

Blisko 16 mln złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do powiatu radomszczańskiego

Blisko 16 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych zostanie przekazane samorządom z terenu powiatu radomszczańskiego. Poinformowała o tym podczas konferencji prasowej poseł Anna Milczanowska. Najwięcej, bo ponad 5 mln złotych trafi do Radomska.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przekazywane przez rząd samorządom z terenu całego kraju. W sumie jest to ok. 6 miliardów złotych. Blisko 16 mln złotych z tej puli zostanie przekazane samorządom z terenu powiatu radomszczańskiego.

- Pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych będzie można wydawać m.in. na wkład własny, który jest niezbędny przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Wielu samorządów na taki wkład nie stać. Pieniądze mogą być również wydatkowane na remonty szkół, przedszkoli, budowę kanalizacji, czy wodociągów – wyjaśnia poseł Anna Milczanowska (PiS).

Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji.

- To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Samorządy. „Tarcza dla samorządów” to także program wsparcia dla polskich małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na podnoszenie zarobków pracowników – mówi Anna Milczanowska.

W przypadku powiatu radomszczańskiego - najwięcej, bo ponad 5 mln złotych otrzyma Miasto Radomsko. Symboliczny czek na tę kwotę poseł Anna Milczanowska przekazała prezydentowi Jarosławowi Ferencowi.

- Środki finansowe, które otrzymamy od rządu na pewno się przydadzą. Jako miasto bardzo dużo inwestujemy, mamy szereg projektów w trakcie realizacji i konkretne plany na przyszłość. Trudna sytuacja związana z pandemią spowodowała zmniejszenie wpływów do budżetu. Mając tego rodzaju wsparcie, proces inwestycyjny w Radomsku będzie trwał wpływając pozytywnie na komfort życia mieszkańców, za co serdecznie dziękuję – mówi Jarosław Ferenc.

Jak wyjaśnia prezydent Jarosław Ferenc, część dodatkowych środków zostanie wykorzystana jako wkład własny do inwestycji realizowanych przy wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych, takich jak przebudowa ulicy Św. Rozalii i Piłsudskiego oraz budowy nowego basenu. Miasto przygotowuje się też do kolejnych dużych inwestycji - przebudowy ulicy Stara Droga oraz Dobrej. W dalszej kolejności składane będą wnioski na przebudowę ulicy Żeromskiego i Sienkiewicza.

937 tys. złotych trafi do Starostwa Powiatowego w Radomsku. Pieniądze otrzymają również gminy, m.in. Przedbórz, Ładzice, czy Kamieńsk.

Założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

Łącznie program jest warty 6 mld zł (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy, powiaty inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów Pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku, nie trzeba będzie ich zwracać.

Jak będzie wyglądało składanie wniosków?

Każdy samorząd będzie wnioskował do wojewody o przyznanie środków na inwestycje.

Proponowany i wstępny harmonogram:

- początek sierpnia - rozpoczęcie naboru wniosków
- połowa sierpnia - zakończenie naboru wniosków
- początek września - wypłata do samorządów (za pośrednictwem wojewodów).

Więcej o:
wybory 2020 radomsko powiat radomszczański pieniądze fundusz inwestycji samorządowych

Załączniki

wyszukiwarka-gminy-i-powiaty.PDF

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE