Bezrobocie w powiecie radomszczańskim

Powiatowy Urząd Pracy opublikował raport dotyczący aktualnej sytuacji bezrobotnych w powiecie radomszczańskim. W ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku liczba bezrobotnych wzrosła, by... ››

Powiatowy Urząd Pracy opublikował raport dotyczący aktualnej sytuacji bezrobotnych w powiecie radomszczańskim.

W ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku liczba bezrobotnych wzrosła, by osiągnąć apogeum w marcu (7504 osób), a następnie spadła. Według stanu z 31 maja 2011 roku wynosi ona 6846 bezrobotnych. Najpewniej jeszcze się zmniejszy z uwagi na roboty sezonowe.

Typowa osoba niezatrudniona mieszkająca w powiecie radomszczańskim ma najczęściej od 25 do 34 lat. Nie jest ona jednakże po studiach. Bezrobotni z wykształcaniem wyższym to najmniejsza grupa. Najwięcej person bez pracy jest absolwentami zasadniczych szkół zawodowych oraz gimnazjów i podstawówek.  Stanowią oni niecałe 60% całej liczby jednostek bez zatrudnienia.

Nikogo nie zdziwi fakt, że bez stażu najtrudniej jest znaleźć pracę. Osoby nie mające doświadczenia zawodowego stanowią aż 18% bezrobotnych. Jednak tutaj przodują ludzie, którzy przepracowali od jednego do pięciu lat - 23,9%.

Najczęściej osoba niezatrudniona nie ma kwalifikacji zawodowych, wspomnianego doświadczenia zawodowego, jest długotrwale bezrobotna, a przede wszystkim nie ma wykształcenia średniego.

Według Powiatowego Urzędu Pracy głównym powodem bezrobocia wynikającym z sytuacji ekonomiczno-gospodarczej powiatu radomszczańskiego, jest niewielka ilość nowych miejsc pracy ,a czasem nawet likwidacja dotychczas istniejących. Zasadniczym problemem jest też brak dopasowania pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami pracodawców, a pracobiorców.

PUP organizuje kursy i szkolenia grupowe mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych osób bez pracy. Jednakże w okresie 01.01.-31.05.2011r. ze szkoleń skorzystało tylko trzech bezrobotnych. To bardzo mała liczba z uwagi na to, że miejsc jest sporo. Po choćby kursie kierowcy wózków jezdniowych znalezienie pracy jest o wiele łatwiejsze.

Stopa bezrobocia w naszym powiecie wg danych z 31 maja 2011 roku wynosi 14%, w województwie łódzkim 12,2% , a średnio w Polsce 12%. Niestety z uwagi na zmniejszanie wydatków z budżetu państwa na aktywizację bezrobotnych liczby te się znacząco powiększą pod koniec roku. To nie napawa optymizmem, a szukanie w tej sytuacji korzyści jest bezsensowne. Polska to zielona wyspa, która po głębszym poznaniu skrywa lodowe równiny i noce polarne.

 

Szczegóły w załączonym pliku.

Więcej o:
pup bezrobotni
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE