Bezpieczne odstawienie alkoholu

Bezpieczne odstawienie alkoholu Fot. Klinika Wolmed

- Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dochodzi do fizycznych i psychicznych zależności, a to sprawia, że odstawienie alkoholu staje się nie lada wyzwaniem. Odstawienie alkoholu bez nadzoru lekarza niesie ze sobą pewne ryzyko i skutki uboczne. Natomiast podjęcie tego kroku pod kontrolą specjalisty może przynieść liczne korzyści związane z detoksykacją organizmu – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o.

Uzależniona od alkoholu osoba, która na własną rękę próbuje go odstawić, naraża się na bardzo poważne skutki. Po długotrwałym spożywaniu wysokoprocentowych trunków organizm przyzwyczaja się do ich obecności. W przypadku odstawienia alkoholu naraża się na różnego rodzaju niepożądane objawy.

- Mogą one obejmować drżenie rąk, nudności, zaburzenia snu, a nawet napady padaczkowe – mówi dr Wolniak.

- W przypadku odstawienia alkoholu bez nadzoru lekarza, objawy te mogą być bardziej nasilone i prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Osoba taka może doświadczyć tzw. zespołu abstynencyjnego. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do delirium tremens, stanu zagrożenia życia charakteryzującego się halucynacjami, wzmożonym napięciem mięśniowym i zaburzeniami świadomości. W tym czasie zwiększa się też ryzyko powikłań medycznych - dodaje.

DETOKS POD NADZOREM LEKARZA

Pierwszym krokiem, podczas detoksykacji poalkoholowej, powinna być konsultacja lekarska. Lekarz może ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, ryzyko powikłań oraz dostosować plan detoksykacji do indywidualnych potrzeb.

- Tak też się dzieje w Klinice Wolmed, gdzie wykonujemy  badania laboratoryjne, które służą ocenie funkcjonowania istotnych organów, zwłaszcza wątroby, i odpowiedniemu dobraniu leków, substancji wzmacniających i regenerujących organizm – kontynuuje dr Sławomir Wolniak. Lekarz  prowadzi bieżącą obserwację pacjenta, monitorując wszelkie objawy odstawienia oraz reagując na ewentualne komplikacje. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz stosuje farmakoterapię w celu złagodzenia objawów odstawienia oraz minimalizacji ryzyka powikłań. Dzięki całodobowym dyżurom lekarzy oraz pielęgniarek w Klinice Wolmed, pacjenci mogą liczyć na profesjonalny i bezpieczny detoks poalkoholowy - wyjaśnia Sławomir Wolniak.

Detoksykacja poalkoholowa umożliwia regenerację organizmu. Wątroba, będąca głównym narządem filtrującym alkohol, zyskuje szansę na odnowienie swoich funkcji.

W Klinice Wolmed detoks poalkoholowy trwa 3 lub 5 dób, w czasie których, przy pomocy kroplówek, organizm oczyszczany jest z toksyn. Po takim odtruciu pacjenci odczuwają dyskomfort, który – przy samodzielnej próbie zerwania z alkoholem – zazwyczaj jest przyczyną zaprzestania abstynencji. Podawane z zalecenia lekarza leki mają pomóc w przetrwaniu takiego kryzysu. A są to leki przeciwwymiotne, objawowe, elektrolity, witaminy i glukoza. U osób zagrożonych, po tak zwanych „ciągach”, stosuje się też leki, które oczyszczają mózg z toksyn. Całodobowy dyżur lekarza i pielęgniarek sprawia, że detoksykacja jest prowadzona pod ich nadzorem, w bezpiecznych warunkach.

Ze względu na to, alkohol negatywnie wpływa na funkcje poznawcze, detoks może przyczynić się do poprawy koncentracji, pamięci i ogólnego funkcjonowania mózgu. Proces ten często stanowi punkt zwrotny w życiu osoby borykającej się z problemem alkoholowym. Wspierana przez terapię i bliskich ma szansę na trwałą zmianę swojego stylu życia i uniknięcie nawrotu uzależnienia.

Warto pamiętać, że odstawienie alkoholu bez nadzoru lekarza niesie ze sobą znaczne ryzyko dla bezpieczeństwo zdrowia, a wręcz życia, dlatego warto podjąć się tego wyzwania pod opieką specjalisty. Taki detoks nie tylko minimalizuje skutki odstawienia, ale także przynosi liczne korzyści zdrowotne, umożliwiając regenerację organizmu i długotrwałą poprawę jakości życia. Dla wielu osób jest to kluczowy krok w drodze do zdrowia i pełnej rekonwalescencji.

więcej na: www.wolmed.pl

Więcej o:
porada bezpieczne odstawienie alkoholu uzależnienie klinika wolmed sławomir wolniak
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE