Bezpieczeństwo na hali produkcyjnej – jaką rolę pełnią obudowy do maszyn i urządzeń?

Bezpieczeństwo na hali produkcyjnej – jaką rolę pełnią obudowy do maszyn i urządzeń?

Obudowy oraz osłony zabezpieczające stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia w przedsiębiorstwach oraz fabrykach, w których wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia i maszyny. To właśnie dzięki nim, obsługujący maszyny pracownicy, są zabezpieczeni przed ewentualnymi wypadkami w swojej pracy. Osłony stanowią bowiem materialną przegrodę między człowiekiem a niebezpiecznym czynnikiem zagrażającym; mogą być one zarówno stałe lub ruchome, jednak w każdym przypadku powinny być one przede wszystkim indywidualnie dopasowane do specyfiki maszyny, którą zamierzają zagradzać. Musi być ona zaprojektowana tak, by nie stanowić zagrożenia dla obsługującego ją człowieka – nie może posiadać ostrych krawędzi lub wystających elementów mogących pochwycić części ubrań; osłona nie może również sama opaść w wyniku skumulowanej energii. Świetny przykład stanowią obudowy do maszyn i urządzeń, które są podnoszone do góry. Zaleca się, by były one zamykane wyłącznie za pomocą sił mięśni ludzkich, nie zaś za pomocą siły grawitacyjnej. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa powinno być podyktowane zasadą, że jeżeli coś może się zdarzyć, to zdarzy się na pewno.

Na jakie rodzaje dzielą się obudowy do maszyn i urządzeń?

Osłony nierzadko kategoryzowane są jako część danej maszyny, stanowiąca fizyczną zaporę przeznaczoną specjalnie do zapewnienia ochrony. W zależności od budowy, osłona określana jest mianem obudowy, pokrywy, ekranu czy drzwi. Osłona może działać sama, a także w powiązaniu z urządzeniem blokującym wyposażonym (lub nie) w urządzenia ryglujące. W takim przypadku ochrona zapewniona jest w każdej pozycji osłony – praca maszyny powodująca zagrożenie nie może być realizowana w przypadku, gdy urządzenie blokujące nie wygra zamknięcia osłony. Współcześnie wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów osłon, między innymi takich jak:

  • obudowy stałe połączone miejscem zainstalowania lub na stałe za pomocą elementów mocujących w taki sposób, by ich usunięcie nie było możliwe bez pomocy specjalistycznych narzędzi;
  • obudowy odległościowe nie odgradzające całkowicie strefy zagrożenia, uniemożliwiające bądź ograniczające dostęp do strefy dzięki swoim wymiarom i zachowanej odległości;
  • obudowy mobilne zazwyczaj połączone elementami mechanicznymi, takimi jak zawiasy lub prowadnice, z korpusem maszyny bądź innym przylegającym elementem stałym, jaki może być otwierany bez użycia narzędzi;
  • obudowy sterujące wyposażone w urządzenia blokujące (z urządzeniem ryglującym lub bez);
  • obudowy blokujące sprzężone z urządzeniem blokującym w taki sposób, że otwarcie osłony w czasie, gdy maszyna wykonuje funkcje stwarzające zagrożenie, powoduje wysyłkę sygnału do zatrzymania pracy maszyny.

Każda obudowa do maszyny czy urządzenia powinna spełniać rygorystyczne normy, zaś sam dobór osłon musi przebiegać w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę przede wszystkim specyfikę maszyny, tryb jej pracy oraz warunki panujące w hali. Na stronie https://www.zabudowa.info.pl/, zainteresowani mogą zapoznać się z szeroką ofertą zabudowań do maszyn oraz urządzeń, które są w stanie zminimalizować ryzyko zagrożenia praktycznie do zera. Omega System to jedna z firm, która na swojej stronie może pochwalić się szeregiem realizacji związanych z zabezpieczeniem maszyn oraz innych urządzeń wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle.

Z jakich tworzyw wykonywane są osłony oraz obudowy na urządzenia i maszyny?

Tworzywem, które najczęściej wybierane jest do tworzenia konstrukcji osłonnych, jest poliwęglan lity. W niektórych maszynach stosowanych między innymi w leśnictwie, do wykonania odpowiednich osłon wykorzystuje się również grubsze płyty plexi. Materiał ceniony jest przede wszystkim za swoją trwałość i wytrzymałość, a także odporność na szereg niekorzystnych warunków atmosferycznych, do których zaliczamy między innymi wilgoć, skoki temperatur czy szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). Wypełnienia konstrukcji mogą stanowić między innymi przeźroczyste tworzywa sztuczne, pleksi czy też specjalne szyby hartowane. W przypadku obudów, które nie wymagają widoczności, producenci często decydują się na zastosowanie innych wypełnień, takich jak dibond, sklejki, siatki, blachy czy płyty PVC. Warto postawić na sprawdzoną firmę, która będzie w stanie wykonać indywidualny projekt na specjalne zamówienie; dzięki temu będzie się miało pewność, że obudowa zagwarantuje pracownikom niezbędne bezpieczeństwo.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE