Bez rządowego dofinansowania dla renaturalizacji rzeki Radomki i rozbudowy strefy w Radomsku

Bez rządowego dofinansowania dla renaturalizacji rzeki Radomki i rozbudowy strefy w Radomsku

Lubiąca się chwalić swoimi osiągnięciami, posłanka Anna Milczanowska, poinformowała w mediach społecznościowych o dofinansowaniu kilku inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla powiatu radomszczańskiego. Chodzi o blisko 20 mln złotych. - Świetne informacje dla Ziemi Piotrkowskiej i Radomszczańskiej - napisała. Całkiem innego zdania jest magistrat: Niestety nie tak świetne dla samego Radomska.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). 

Wczoraj, 8 grudnia, premier ogłosił listę inwestycji, które będą realizowane z dofinansowaniem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie znalazły się w nim ważne dla naszego miasta inwestycje: renaturalizacji rzeki Radomki i rozbudowy strefy w Radomsku. Wsparcie popłynie do m.in. innych gmin w powiecie radomszczańskim (w Radomsku dotacje otrzyma jedynie ul. Kościowa - droga powiatowa), o których napisaliśmy TUTAJ.

Według poseł Anny Milczanowskiej, to „Świetne informacje dla Ziemi Piotrkowskiej i Radomszczańskiej”. Ale nie dla urzędników z magistratu, którzy tak podsumowali euforię posłanki Milczanowskiej.

- Niestety nie tak świetne dla samego Radomska. Dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie otrzymały wnioski złożone przez Miasto Radomsko dotyczące rozbudowy strefy inwestycyjnej oraz renaturalizacji rzeki Radomki. Gdyby zostały zrealizowane, powstałyby kolejne miejsca pracy, rozwiązany by też został problem z zalewaniem centrum miasta w czasie ulewnych deszczy – czytamy we wpisie na facebookowym profilu.

Pierwszy dotyczył rozbudowy strefy inwestycyjnej: budowy nowej drogi/ronda przy ul. Unii Europejskiej oraz kolejnych 24 h terenów inwetycyjnych. Zapewniłoby to teren dla kolejnych inwestorów, a tym samym stowrzyłoby wiele miejsc pracy.

Szkoda. Prezydent Ferenc liczył na to wsparcie, szczególnie na renaturalizację rzeki Radomki. Rozwiązałoby to problem podtopień w Radomsku, szczególnie po intensywnych opadach deszczu.

- Mamy już opracowany projekt. Staramy się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Urząd Marszałkowski, do którego składamy wnioski, w tej chwili rozpatruje, czy takie dofinansowanie będzie możliwe. W Regionalnym Programie Operacyjnym nie ma obecnie zapisów, dzięki którym można pozyskiwać środki na likwidację podtopień. Rozmawiałem na ten temat z marszałkiem województwa i obiecał, że będzie prowadził rozmowy z Komisją Europejską, żeby tego typu projekt mógł zostać wpisany do RPO – mówił naszemu portalowi w czerwcu Jarosław Ferenc, po tym jak intensywne deszcze zalewały centrum Radomska.

Więcej o:
radomka wsparcie dla radomska drogi radomsko anna milczanowska
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE