Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczyna sztafetę w Radomsku

Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczyna sztafetę w Radomsku Fot. ZHP Radomsko/H. Bełbocińska

10 grudnia do Polski dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki z ZHP odebrali od słowackich skautów w Zakopanem, skąd Światło dociera do wszystkich krańców kraju. Do Radomska Betlejemskie Światło Pokoju przyjechało z Łodzi, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie podczas mszy świętej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Światło w imieniu radomszczańskich harcerzy odebrała komendant hufca hm. Katarzyna Kurc.

Betlejemskie Światło Pokoju to płomień tradycyjnie co roku odpalany od wiecznego ognia w Grocie Narodzenia Pańskiego, skąd przekazywany jest w ramach międzynarodowej sztafety przez skautów do każdego zakątka świata. Polska już od 33 lat jako jedno z ogniw betlejemskiej sztafety przekazuje Światło dalej: do Litwy, Ukrainy, Białorusi oraz Niemiec.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Czyńmy Pokój”. W czasach, gdy wiele niepokoju dręczy różne narody, a niepokój lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom harcerze i harcerki zachęcają do refleksji nad tym, czym jest pokój oraz ukazania różnych jego wymiarów.

Tradycją Związku Harcerstwa Polskiego stało się odbieranie Światła od skautów ze Słowacji, podczas uroczystej mszy świętej w Zakopanem, skąd przewożone jest do miast wojewódzkich. Do Radomska Światło przywędrowało z Łodzi. Uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszą tam także wydarzenia programowe skierowane do harcerzy i harcerek, w których organizację zaangażowani byli członkowie i członkinie Hufca ZHP Radomsko. Światło przekazywane jest przez Komendantkę Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Natalię Patorską-Grzelewską oraz ks. biskupa Ireneusza Pękalskiego, podczas nabożeństwa przekazania w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. W imieniu radomszczańskich harcerzy światło odebrała komendantka hufca hm. Katarzyna Kurc.

- W naszym mieście Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez harcerzy i harcerki do instytucji i organizacji wspierających tworzenie pokoju, a także partnerów, którzy od wielu lat wspierają działania radomszczańskiego hufca. Jako członkowie i członkinie Związku Harcerstwa Polskiego przekazując Święty Płomień z Betlejem, chcemy zainspirować tych, z którymi dzielimy się tym darem, by realnie czynić pokój w życiu oraz dawać nadzieję tym, którzy doświadczają jego braku – informuje hm. Julia Gorzędowska z Hufca ZHP Radomsko.

Hufiec ZHP Radomsko zachęca do włączenia się w akcję i szerzenia idei czynienia pokoju. Aby stać się częścią sztafety wystarczy odebrać Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy i harcerek i zanieść je do swojego domu, aby mogło zagościć na Wigilijnym stole u każdego, kto zechce je przyjąć.

Światło jest także symbolem harcerskich wartości: braterstwa i pokoju. Niesie nadzieję i w symboliczny sposób rozpala w każdym z nas chęć niesienia pomocy bliźnim. Rozprasza ciemności i potrafi wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi ponad podziałami.

Więcej o:
zhp zhp radomsko hufiec radomsko betlejemskie światło pokoju
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE