Bełchatów: MZK stawia na „zieloną” energię

Bełchatów: MZK stawia na „zieloną” energię Fot. UM Bełchatów

Zakończył się montaż instalacji fotowoltaicznej w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Bełchatowie. W ramach tej „zielonej” inwestycji zamontowanych zostało 280 paneli o łącznej mocy 89,6 kWp. Na realizację zadania spółka pozyskała dofinansowanie z bełchatowskiego starostwa.

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które wykorzystując efekt fotoelektryczny zamieniają promieniowanie świetlne w energię elektryczną. Inwestycja w takie rozwiązanie uchodzi za dość kosztowną, jednak wydatki na nią poniesione zwracają się już po kilku latach. Żywotność ogniw wynosi średnio 20-30 lat, a prąd czerpany z instalacji jest praktycznie darmowy – ponieważ do jego produkcji wykorzystywane są wyłącznie promienie słoneczne. To zresztą nie jedyne plusy takiego rozwiązania. Korzystając z fotowoltaiki nie zanieczyszczamy powietrza, nie generujemy hałasu, a także nie emitujemy spalin czy innych toksycznych substancji. 

Poprawa jakości powietrza w Bełchatowie to jeden z priorytetów i najważniejszych obszarów, w jakich miasto prowadzi wielotorowe działania. Należy pamiętać, że sprawny i efektywny system transportowy to kluczowy czynnik nowoczesnej gospodarki, które umożliwia intensywny rozwój gospodarczy. Ważną inwestycją w tym kierunku był zakup sześciu nowoczesnych i niskoemisyjnych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Trzy z nowych emzetek mają napęd elektryczny. Teraz będą one jeszcze bardziej ekologiczne, a to za sprawą instalacji fotowoltaicznej, która wytwarza czystą, tzw. zieloną energię.

280 paneli fotowoltaicznych, które zamontowano na terenie MZK, ma moc 89,6 kWp. Obecnie w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Przemysłowej trwają prace przygotowawcze. Obejmują one m.in. uzupełnienie instalacji przyłączeniowych oraz montaż samych paneli na dachu stacji obsługi. Pozyskany w ten sposób prąd pozwoli na energetyczną samowystarczalność spółki. Wszystko ma działać na zasadach zbliżonych do prosumenckich. Co to dokładnie oznacza? Zakład będzie jednocześnie produkować i zużywać energię – m.in. w budynku biurowym, warsztacie, stacji paliw oraz ładowarkach dla autobusów. Jeśli produkcja przekroczy 120 proc. zużycia, wówczas koszty powinny się zbilansować.

Na inwestycję, która kosztowała nieco ponad 400 tys. zł, spółka pozyskała dotację z powiatu. Dofinansowanie z bełchatowskiego starostwa sięga do 316 tys. zł.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów mzk bełchatów fotowoltaika
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE