Bełchatów: koncert zespołu „Śląsk” w rocznicę 1920 r.

Bełchatów: koncert zespołu „Śląsk” w rocznicę 1920 r. Fot. Wojciech Korpusik

Jak co roku 15 sierpnia bełchatowianie uczczą rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne obchody uświetni patriotyczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki.

W tym roku mija dokładnie sto lat od Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Tradycyjnie już 15 sierpnia bełchatowianie oddadzą hołd bohaterom z 1920 roku.

Początek tegorocznych obchodów zaplanowano na godz. 11:10 pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bełchatowie. Po złożeniu kwiatów przez prezydenta miasta Bełchatowa Mariolę Czechowską oraz inne delegacje, uczestnicy przejdą w kierunku centrum miasta. Po drodze zatrzymają się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności, gdzie także złożą kwiaty. Kolejnym punktem uroczystości będzie wizyta na błoniach przy Muzeum Regionalnym, gdzie znajduje się grób Nelly i Stefana Hellwigów, bełchatowskich dziedziców oraz tragicznych bohaterów wojny z bolszewikami.

Kwadrans przed południem na placu przy kościele farnym odbędzie się m.in. apel poległych, salwa honorowa, a po przemówieniach delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Punktualnie o godz. 12:00 w ogrodach parafialnych odprawiona zostanie uroczysta polowa msza św. w intencji Ojczyzny.

Uroczyste obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończy wyjątkowy koncert. Na scenie w ogrodach przy parafii pw. Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Formacja, którą obecnie tworzy ponad 100 artystów (chór, balet i orkiestra), od 1953 roku jest jedną z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Od samego początku swojego istnienia zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. W programie bełchatowskiego koncertu znajdą się pieśni patriotyczne, które w naszej narodowej tradycji towarzyszą zazwyczaj uroczystościom o charakterze wojskowym czy rocznicom związanym z najważniejszymi wydarzeniami w polskiej historii.

W wykonaniu zespołu „Śląsk” będzie można usłyszeń m.in. „My Pierwsza Brygada”, „Jak długo w sercach naszych” czy „Idą powstańcy’. Nie zabraknie także pieśni i piosenek popularnych, jak chociażby „Karolinka”, „Gdybym to ja miała” czy „Karlik”.

Koncert pt. „Pieśń o Ojczyźnie” rozpocznie się o godz. 20:00, a wstęp jest bezpłatny.

Dzień wcześniej, czyli w piątek,14 sierpnia, o godz. 17.00, w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbędzie się prelekcja oraz pokaz numizmatyczny z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów koncert zespół śląsk bitwa warszawska rocznica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE