W piątek, 15 lipca w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się spotkanie dotyczące podpisania porozumienia w sprawie realizacji inwestycji w zakresie eliminacji zagrożeń środowiskowych i poprawy wizerunku rzeki Radomki.
W spotkaniu wzięli udział Anna Milczanowska, poseł na Sejm RP, Jarosław Ferenc, prezydent Radomska, Monika Andrysiak, wiceprezydent Radomska. Gośćmi byli Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Grzegorz Szewczyk, dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Sieradzu. Na spotkaniu obecny był także Jan Kolończyk, kierownik Nadzoru Wodnego w Radomsku.
- Sprawa Radomki, to problem od dekad, będzie wreszcie rozwiązany. Mamy urokliwą rzeczkę, która przebiega przez centrum naszego miasta i wreszcie ta rzeka będzie w procesie inwestycyjnym kilkuletnim – zmodernizowana – z pewnością będą miejsca tak przebudowane, że pomogą uniknąć podtopień. Miasto przez wiele lat przygotowywało się do tej inwestycji, zabiegało o fundusze – mówiła Anna Milczanowska.
Właścicielem Radomki są Wody Polskie, władze miasta wielokrotnie prowadziły rozmowy w sprawie jej renaturalizacji. W końcu udało się podpisać porozumienie w sprawie realizacji inwestycji w zakresie eliminacji zagrożeń środowiskowych i poprawy wizerunku rzeki Radomki.
- Procedowanie inwestycyjne jest bardzo trudne i czasochłonne, rzeka przebiega przez wiele działek. Jesteśmy na końcówce tego procesu. Cieszę się, ze udało nam się nawiązać współpracę z Wodami Polskimi i wspólnie będziemy ten projekt realizować – mówi Jarosław Ferenc.
Całość zadania opiewa na 32 mln zł – na dzisiejszy kosztorys. Z porozumienia wynika, że Wody Polskie poniosą koszty na poziomie 19 mln zł. Reszta będzie po stronie miasta. Wody Polskie będą realizowały inwestycje w korycie rzeki. Wszystko poza korytem rzeki będzie leżeć w gestii miasta.
- Ta inwestycja jest ważna, dlatego, że rzeka Radomka odwadnia całe miasto. Mamy problem z podtopieniami, z odprowadzaniem deszczówki. Rzeka ta przez wiele lat była takim ciekiem skanalizowanym, który nie był przebudowywany – mówił prezydent.
W planie jest stworzenie polderów zalewowych, stopni wodnych.
- Chodzi o to by zwiększyć przepustowość rzeki, kształtowanie koryta poprzecznego, przekroju podłużnego. Również odbudowa drogi przelewowo-upustowej na istniejącym zbiorniku Metalurgia. Budowa progów, stopni kaskadowych po to by między innymi spowolnić odpływ kiedy jest gwałtowny deszcz oraz zwiększyć natlenienie rzeki i podnieść jej samooczyszczanie. Jeśli chodzi o miasto to tutaj mowa o wykupie gruntów oraz przebudowie tej infrastruktury przecinającej rzekę – mówił Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Przebudowa rzeki to duże zadanie. Prezydent Radomska podczas konferencji określił, że całość inwestycji powinna zamknąć się w ciągu 5 lat.