Będzie kolejny pomnik przyrody w Radomsku? Decyzję podejmą radni

Będzie kolejny pomnik przyrody w Radomsku? Decyzję podejmą radni Fot. arch. Ernest Rudnicki

Kasztanowiec zwany „Abiturientem”, rosnący na skarpie przy ul. Armii Krajowej w Radomsku liczy sobie 115 lat. Jest symbolem matur dla kilku pokoleń absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku oraz obiektem lokalnego kultu religijnego dzięki odrestaurowanej niedawno kapliczce. Niewykluczone, że stanie się pomnikiem przyrody.

- Władze Radomska odrzucały wnioski o nadanie mu statusu pomnika przyrody już dwukrotnie – w 2012 i 2019 roku. Teraz do starań dołącza się I LO – była dyrektor Renata Kosela doprowadziła do sporządzenia petycji o nadanie drzewu statusu ochronnego w 2021 roku. Podpisało się pod nią 361 pracowników, uczniów i absolwentów szkoły. Dodatkowo radomszczańskie firmy zajmujące się drzewami – Green Park i Dendromedic wykonały wspólnie szczegółową diagnostykę drzewa i przeprowadziły szereg zabiegów pielęgnacyjnych mających zapewnić bezpieczeństwo samemu drzewu jak i przebywającym pod nim ludziom – mówi Ernest Rudnicki, dendrolog.

Wniosek o ustanowienie 12. radomszczańskiego pomnika przyrody wraz z załącznikami wpłynął w piątek, 14 lipca 2023 r. do Urzędu Miasta Radomska.

Podczas najbliższej (29 września 20223 r.) sesji Rady Miejskiej zostanie rozpatrzony.

Więcej o:
radomsko rada miejska radomsko sesja pomnik przyrody abiturient drzewo kasztanowiec
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE