Będą zmiany w przyznawaniu mieszkań socjalnych i komunalnych?

Będą zmiany w przyznawaniu mieszkań socjalnych i komunalnych?

Miejscy radni rozmawiali dziś na temat kryteriów przyznawania mieszkań socjalnych i komunalnych w naszym mieście. Przewodniczący Społecznej Komisji Mieszkaniowej Tomasz Kornacki, zauważył, że wielu lokatorów traktuje mieszkania socjalne jak coś danego na stałe, a nie jako pomoc w trudnej sytuacji materialnej.

- Czynsz za lokal socjalny wynosi 59 gr za metr kwadratowy, to jest bardzo niska stawka. Nie jest to lokal dany na stałe, a tak sobie to ludzie wyobrażają. Jest błędne rozumowanie. Lokale są zasiedlane i miasto ani Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie mają możliwości ruchu. Zdarzają się sytuacje, że dochody mieszkających tam osób przekraczają kryteria, a ludzie dalej tam mieszkają – zauważa radny Tomasz Kornacki.

Radny zauważył też, iż stawki czynszu są zdecydowanie za małe. Zdarza się tak, że dodatki mieszkaniowe są większe niż kwota czynszu. By zostać uprawnionym do przyznania lokalu socjalnego, należy spełnić odpowiednie kryteria dotyczące dochodu. W przypadku jednej osoby dochód nie może być większy niż 1 103,20 zł na miesiąc, natomiast w przypadku rodziny miesięczna kwota dochodu nie może przekraczać 662,92 zł.

- Osoby, które były ponownie weryfikowane zostały z zdjęte z listy, ponieważ miały przekroczone dochody. Wielu osobom się to nie podoba, były interwencje w TBS i u prezydenta. Zmiana stawki przyznania lokalu nic nie da, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto przekroczy ją o kilka czy kilkanaście złotych – dodaje Tomasz Kornacki.

Dyskusja poświęcona lokalom socjalnym i komunalnym stanęła na wystosowaniu wniosku do prezydenta miasta, o zmianę uchwały dotyczącej wyżej wymienionych lokali. Najważniejsze zmiany mają obejmować przyznawanie lokalu na nie dłużej niż rok (obecnie są to dwa lata, takie rozwiązanie ma zmotywować osoby do regularnego płacenia czynszu) oraz możliwości przedłużenia umowy najmu, jeśli najemca znajduje się w trudnej sytuacji i nie zalega z opłatami bieżącymi, spłaca ewentualny dług w ratach lub odpracowuje go na rzecz miasta.

- Jeśli chodzi o uchwałę dotyczącą mieszkań socjalnych i komunalnych, uważam że musi zostać znowelizowana. Musimy zmienić kryterium dochodowe, by osoby, które mają niskie dochody mogły być wpisane na listę osób oczekujących na mieszkania. Z drugiej strony stawki czynszu w mieszkaniach socjalnych są na bardzo niskim poziomie. Musimy przyjrzeć się tej uchwale i ewentualnie na początku przyszłego roku ją znowelizować –  mówi prezydent Jarosław Ferenc, dodając jednocześnie iż kryterium dochodowe powinno zostać podniesione. Szereg osób, które powinny kwalifikować się na mieszkania komunalne, nie zostały zapisane, ponieważ przekroczyły próg dochodowy o kilkanaście złotych.

Więcej o:
kamienica remont tbs remont tbs komisja mieszkaniowa
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE