Będą reprezentować Radomsko w Sejmie Dzieci i Młodzieży?

Będą reprezentować Radomsko w Sejmie Dzieci i Młodzieży? Fot. archiwum

Dwie reprezentantki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, Marysia i Klaudia, być może już 1 czerwca zasiądą w poselskich ławach.

Klaudia Andrzejczyk i Marysia Łuszczyn, reprezentantki Szkolnego Klubu Europejskiego „Młodzież dla Europy” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, rozpoczęły szereg działań związanych z postacią Marii Moczydłowskiej, posłanki na Sejm Ustawodawczy (w latach 1919-1922).  Ma to związek z rekrutacją do kolejnej, XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku zadaniem uczestników jest zrealizowanie kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922. Wybór Marysi i Klaudii padł właśnie na Marię Moczydłowską.

Marysia i Klaudia, dlaczego kandydują?

Klaudia Andrzejczyk z dużym entuzjazmem podkreśla: Od zawsze nurtowało mnie jak to jest wcielić się w rolę posła/posłanki i zasiąść na wielkiej sali plenarnej. Uważam, że Sejm Dzieci i Młodzieży jest także dla mnie nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Możemy w trakcie realizacji zadań rekrutacyjnych, rozwijać swoje zainteresowania proobywatelskie. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie również niecodzienna lekcja, w trakcie której odkryję i poznam bliżej naszą bohaterkę, Marię Moczydłowską. To naprawdę barwna postać, aktywna feministka, jedna z pierwszych parlamentarzystek w czasach II RP.

Marysia Łuszczyn: Odkąd pamiętam,oglądam z tatą wieczorem serwisy informacyjne, od dziecka z ciekawością przyglądałam się obradom Sejmu, bardzo podobała mi się sala plenarna. Kiedy pojawiła się okazja wzięcia udziału w rekrutacji do tegorocznej edycji SDiM zdecydowałam się bez wahania! Bardzo chciałabym zobaczyć wnętrze Sejmu i zasiąść w ławach poselskich, może wcielić się w rolę Marszałka Sejmu. Kto wie?

Dlaczego Maria Moczydłowska?

Dlaczego wybór padł na Marię Moczydłowską? Jak podkreślają uczennice SKE „Młodzież dla Europy”: Postanowiłyśmy swoje działania poświęcić kobiecie, nawiązując do ustanowionego przez Sejm roku  2018 „Rokiem Praw Kobiet”. Chcemy, aby radomszczanie dzięki nam poznali Marię Moczydłowską, aktywną feministkę, walczącą o prawa kobiet w tamtych, trudnych czasach, odradzającej się po wojnie II RP. Ważne jest także to, że Maria Moczydłowska kandydowała z naszego, ówczesnego, okręgu wyborczego, a co najważniejsze, podejmowała inicjatywy na rzecz Radomska, choć nie każdy o tym wie.

Kandydatki do młodzieżowego parlamentu mają zaplanowane szereg działań, w związku z kampanią wyborczą na rzecz Marii Moczydłowskiej, chcąc tym samym propagować wiedzę na jej temat. Pierwszy, uliczny happening oraz ankieta wśród radomszczan już na nimi.

Przypomnijmy …

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia br., a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca br. Ponadto najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 12-13 maja 2018 r.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego. Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Info: Klaudia Andrzejczyk

Więcej o:
sejm dzieci i młodzieży maria łuszczyn klaudia andrzejewska psp nr 7 młodzież dla europy klub europejski moczydłowska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE