Będą dopłaty do „kopciuchów” i konsultacje w sprawie pokazów cyrkowych bez udziału zwierząt

Będą dopłaty do „kopciuchów” i konsultacje w sprawie pokazów cyrkowych bez udziału zwierząt Fot. UM w Radomsku

W poniedziałek, 18 maja, w świeżo wyremontowanej sali obrad w Urzędzie Miasta i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Radni dyskutowali m.in. o nowych nasadzeniach, planach na poprawę jakości powietrza, w tym o miejskim programie dofinansowań do wymiany przestarzałych źródeł ciepła, i możliwościach ograniczenia pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt.

Posiedzenie rozpoczęła dyskusja na temat apelu mieszkanki Radomska i późniejszego apelu Młodzieżowej Rady Miasta w sprawie zapobiegania organizacji objazdowych przedstawień oraz pokazów z udziałem zwierząt na miejskich nieruchomościach. Radni Robert Lewandowski i Paweł Kałdoński podnieśli jednak głos w debacie, że tak sformułowana uchwała mogłaby uderzyć nie tylko w cyrki z udziałem zwierząt, które są wyszczególnione w skierowanych do Rady Miejskiej apelach, ale też w niektóre zajęcia o nastawieniu czyście dydaktycznym czy wystawy zwierząt domowych. Na komisji złożono zatem wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych, które pomogą sprecyzować jak daleko idące miałyby być te ograniczenia.

Ważnym punktem obrad było omówienie zasad działania miejskiego programu dopłat do wymiany przestarzałych pieców o niskiej efektywności spalania. Radnym przedstawiony został regulamin zakładający wymianę lokalnych źródeł ciepła, czyli indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, i zastąpienia ich przez wydajniejsze źródło ciepła - w tym pompy ciepła, paleniska i palniki. Nowa instalacja będzie musiała spełniać określone normy emisyjne. Dla kotłów na paliwo stałe to m.in. dokument świadczący o spełnieniu wymogów tzw. „klasy 5” oraz „ekoprojektu” oraz automatyczny podajnik paliwa w przypadku kotłów węglowych. Ponadto instalacja kotła węglowego będzie mógł być zainstalowany tylko w przypadku lokalu niemającego możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej oraz w lokalach, gdzie jest taka możliwość, ale nie jest ona opłacalna.

Dofinansowanie miałoby być przyznawane w wysokości do 50 proc. określonych w regulaminie kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota przedsięwzięcia to 4,5 tys. zł w przypadku kotłowni węglowych i 6 tys. zł dla pozostałych źródeł ciepła. Realizacja dofinansowania miałaby trwać do wyczerpania środków przenaczonych na ten cel, czyli 300 tys. zł.

Z miejskiego programu dofinansowań wyłączeni będą beneficjenci rządowego programu „Czyste Powietrze”, jednak ze względów na krótszą drogę jaką przebyć muszą dokumenty, miejskie dofinansowania będą sprawniej przyznawane.

Ostateczną decyzję podejmą radni podczas czwartkowej sesji.

(info: UM w Radomsku)

Więcej o:
radomsko rada miasta dofinansowanie kopciuchy konsultacje pokazy cyrkowe
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE