Beata Pokora: Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać fundusze

Beata Pokora: Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać fundusze Fot. Z. Kołaczkowski

Czy środki z programu rządowego Polski Ład wartkim strumieniem płyną do Powiatu Radomszczańskiego? Można polemizować. O ile, analizując budżety poszczególnych gmin powiatu widać nie jest najgorzej. Gmina Żytno na inwestycje w 2022 roku przeznaczy ponad 8 milionów, gmina Wielgomłyny ponad 11 milionów. Bardzo skromnie wygląda w tym zestawieniu Powiat Radomszczański, który na inwestycje w 2022 zarezerwował zaledwie 5,7 miliona złotych. Beata Pokora starosta Powiatu Radomszczańskiego jest jednak optymistką.

- Może niezbyt to ładnie wygląda, jeżeli chodzi o powiat. Należy się cieszyć, że gminy z powiatu mają takie inwestycyjne budżety. Zawdzięczają to środkom z Polskiego Ładu. W pierwszy rozdaniu gminy i miasto dostały znaczne środki. Powiat Radomszczański dostał niewiele. Zgodnie z zapowiedziami nie była to tylko jedna edycja Polskiego Ładu. Będziemy składać wnioski. Mam nadzieję, że tym razem uda się pozyskać fundusze – komentuje Beata Pokora starosta Powiatu Radomszczańskiego.

Wraz z nastaniem 2020 roku gmina Kleszczów „podzieli" się pieniędzmi. To efekt wniosku wojewody łódzkiego, który zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. A rząd ostatecznie przystał na ten wniosek. To oznacza, że dochody najbogatszej polskiej gminy ulegną znacznemu uszczupleniu. Wojewoda uzasadnia tę decyzję faktem, że „bogactwo” Kleszczowa wynika z podatków płaconych przez Kopalnię Węgla Brunatnego i Elektrownię Bełchatów.

Do tej pory Gmina Kleszczów w ramach Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego przekazywała pieniądze dla sąsiednich powiatów czy gmin. Wsparcie płynęło również do Radomska, a konkretnie dla Szpitala Powiatowego oraz do gminy Gidle. Gmina Gidle otrzymała 130 000 zł na realizację zadania „Modernizacja ujęcia wody Gidle”. Szpital Powiatowy w Radomsku 300 tys. na zakup środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu jednorazowego użytku. Czy nadal będziemy otrzymywać takie prezenty?

- Nie wiem, czy w takiej sytuacji nie będzie można starać się o pomoc finansową. Tym bardziej, że w budżecie naszego powiatu jest przebudowa drogi Brudzice–Wola Grzymalina. Pierwsze rozmowy już się odbyły, ale nie umiem powiedzieć, jak będzie po tych zmianach - komentuje Beata Pokora.

W 2021 roku zmarło w Polsce pół miliona osób. To najtragiczniejszy rok od czasów II wojny światowej. Od 1 lutego 2021 roku do 6 stycznia 2022 roku, liczba zgonów związanych z COVID-19 w Powiecie Radomszczańskim sięgnęła 342 zgonów. Czy jest zasadne wprowadzenie obowiązkowych szczepień społeczeństwa? Czy przynajmniej pewnych grup zawodowych? Jakie zdanie ma na ten temat Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego? Poznasz odpowiedź na portalu Radomsko24.pl. W poniedziałek 10 stycznia zapraszamy na godz. 19.45 na rozmowę do programu „Staszczyk niezależnie”.

Więcej o:
staszczyk nieżaleznie irek staszczyk beata pokora
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE