Bartłomiejowi M. grozi 10 lat pozbawienia wolności

Bartłomiejowi M. grozi 10 lat pozbawienia wolności Fot. archiwum

Prokuratura w Tarnobrzegu przesłała do sądu akt oskarżenia w sprawie sześciu osób, które usłyszały zarzuty działania na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz powoływanie się na wpływy w resorcie obrony. Wśród nich znalazł się Bartłomiej M. były doradca społeczny do spraw politycznych - wtedy prezydent Radomska Anny Milczanowskiej. Bartłomiej M. , był jednym z bliskich współpracowników Antoniego Macierewicza.

30 czerwca 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 oskarżonym, w tym Bartłomiejowi M., w sprawie działania na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz powoływania się na wpływy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Czyny objęte aktem oskarżenia dotyczą zdarzeń z lat 2016-2018.

Bartłomiej M. został oskarżony o przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusz publiczny poprzez działanie na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zarzucane mu czyny mają związek z zawieraniem umów niekorzystnych dla ww. spółki, dotyczących m.in. organizacji koncertu, fikcyjnych usług szkoleniowych czy też organizacji targów obronnych.

Jak ustalono, Bartłomiej M. działając wspólnie i w porozumieniu z Agnieszką M. – byłą Zastępcą Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w MON – doprowadził do wyrządzenia Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. szkody w wysokości około 1,2 mln zł.

Akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi M. obejmuje również wywoływanie przekonania o wpływach w MON i podjęcie się załatwienia sprawy organizacji wystawy w komercyjnym centrum wystawienniczym oraz uzyskania w zamian korzyści majątkowej w kwocie ponad 55 000 zł. W tym wątku Bartłomiejowi M. zarzucono działanie wspólnie i w porozumieniu z byłym posłem na Sejm RP Mariuszem K., który z popełnionego przestępstwa osiągnął dla siebie korzyść majątkową w kwocie około 35 000 zł.

Dodatkowo, Agnieszka M. została oskarżona o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego w związku z organizacją wystawy militarnej, mającej odbyć się pod patronatem MON.

Wśród oskarżonych znaleźli się również były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Radosław O. oraz byli pracownicy spółki: Robert Sz. pełniący funkcję Dyrektora Wykonawczego i Robert K. – były Dyrektor Biura Marketingu. Jak ustalono, oskarżeni w związku z zawarciem niekorzystnych kontraktów, wyrządzili spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w łącznej wysokości ponad 3,3 mln zł.

Przestępstwo niegospodarności zarzucone Bartłomiejowi M., Radosławowi O., Robertowi Sz. i Robertowi K. zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Za czyny zarzucane Agnieszce M. i Mariuszowi K. grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy Bartłomiej M. latach 2015–2017 był szefem gabinetu politycznego i rzecznikiem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej, był jednym z bliskich współpracowników Antoniego Macierewicza.

W marcu 2020 założył spółkę Alleati Holding, zajmującą się m.in. sprzedażą wódki „Misiewiczówka”. 21 maja 2021 do warszawskiego Sądu Rejonowego trafił akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi M. za reklamowanie i sprzedawanie wódki „Misiewiczówka” bez wymaganego zezwolenia.

Informacja: Prokuratura Krajowa

Więcej o:
Bartłomiej M. zarzuty Bartłomiej M. Radomsko Radomsko Bartłomiej M.
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE