Bariery architektoniczne w Radomsku. Jedna z mieszkanek miasta opisuje je z perspektywy osoby niedowidzącej

Fot. Sebastian Nems

Na jakie przeszkody w Radomsku natykają się osoby z niepełnosprawnościami? O tym, za naszym pośrednictwem, chciała opowiedzieć jedna z mieszkanek miasta. Zabrała nas na krótki spacer po Radomsku.

Aleksandra Żarnecka mówi z czym ona, jako osoba niedowidząca, ma największe problemy. Co robić by obiekty i infrastruktura były bardziej przyjazne – mieszkanka Radomska ma wskazówki dla włodarzy miasta i powiatu. O zdanie w sprawie poprawy dostępności infrastruktury i budynków zapytaliśmy także przedstawicieli samorządów. Szczegóły w materiale wideo.

Bariery utrudniające poruszanie po mieście można podzielić na dwie główne kategorie:

Bariery urbanistyczne czyli ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobom z niepełnosprawnością dogodne warunki ruchu w obszarach zurbanizowanych. Do najczęściej występujących barier urbanistycznych zaliczają się:

- nierówności chodnika, brak oznakowania kolorystycznego i fakturowego elementów pionowych i poziomych małej architektury oraz brak ich ograniczenia krawężnikami lub opaskami o odmiennej fakturowo lub kolorystycznie nawierzchni (dla osób z dysfunkcją narządu wzroku),
- brak trwałego oznakowania kolorystycznego narożników budynku (dla osób z dysfunkcją wzroku).

Bariery architektoniczne czyli utrudnienia dla osób z niepełnosprawnością występujące w budynkach i ich elementach zewnętrznych, które ze względu na rozwiązania techniczne lub warunki użytkowania utrudniają lub uniemożliwiają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Bariery architektoniczne występujące w elementach zewnętrznych to m.in.:

- zbyt wysokie krawężniki, studzienki piwniczne, schody, nieprawidłowo umiejscowione daszki i zadaszenia,
- nieprawidłowy poziom nachylenia pochylni, brak oznaczenia w fakturze nawierzchni w przypadku lokalizacji urządzeń i obiektów znajdujących się na chodniku.

źródło: niepelnosprawni.pl

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko bariery architektoniczne osoby z niepełnosprawnościami aleksandra żarnecka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE