Badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 będą wykonywane w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Jest zgoda Ministerstwa Zdrowia

Badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 będą wykonywane w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Jest zgoda Ministerstwa Zdrowia Fot. Szpital Powiatowy w Radomsku

Jest zgoda Ministerstwa Zdrowia, aby w Zakładzie Diagnostytki Laboratoryjnej Szpitala Powiatowego w Radomsku wykonywane były badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Radomszczański szpital to jedyna na terenie powiatu uprawniona placówka do przeprowadzania badań w kierunku SARS - CoV-2.

Urządzenie do testów oparte zostało o system GeneXpert firmy Cepheid (USA) - najnowszej, 4 modułowej konfiguracji urządzenia, umożliwiającego jednoczesną diagnostykę 4 pacjentów wraz z uzyskaniem wyników w czasie 1 godziny (od momentu pobrania materiału biologicznego, procesu przygotowania próbki i wydania wyniku dla jednostki zlecającej).

Urządzenie wykonuje diagnostykę molekularną w systemie zamkniętym, zautomatyzowanym, integrującym oczyszczanie próbki wraz z amplifikacją kwasów nukleinowych oraz detekcją sekwencji docelowych uzyskanych za pomocą rekomendowanych przez WHO reakcji Real Time PCR.

System umożliwia wykrycie obecności RNA samego wirusa, a nie, jak tzw. szybkie testy, przeciwciała IgG i IgM, przez co umożliwia prawidłową diagnozę chorego jeszcze w fazie wczesnej zakażenia COVID-19.

Dla potrzeb Szpitala Powiatowego w Radomsku placówki wyodrębniono i specjalnie przygotowano Pracownię Badań Molekularnych, która oprócz samego aparatu GeneXpert wymagała zakupu także komory laminarnej, lodówki, zamrażarki, lampy wirusobójczych, przeszkolenia personelu medycznego i poddania się weryfikacji badań w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.

Tym samym skróci się czas od momentu pobrania materiału genetycznego do uzyskania wyniku dla pacjentów trafiających do radomszczańskiego szpitala.

(info: Szpital Powiatowy w Radomsku)

Więcej o:
radomsko szpital radomsko koronawirus testy laboratorium
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE