II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomsku kształci młodzież już od ponad pół wieku, mianowicie od 60 lat. Już od 60 lat uczniowie Liceum Baczyńskiego... ››
II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomsku kształci młodzież już od ponad pół wieku, mianowicie od 60 lat. Już od 60 lat uczniowie Liceum Baczyńskiego odnoszą wiele sukcesów i godnie reprezentują dobre imię szkoły. Obchodom tego pięknego jubileuszu towarzyszy hasło „Baczyński – 60 lat tradycji i prestiżu”. Tegoroczne obchody można opisać za pomocą trzech liczb – 30-60-90, gdyż w tym roku przypada 30 rocznica nadania szkole imienia Baczyńskiego oraz 90 rocznica jego urodzin.
Uroczyste obchody zaczęły się od mszy świętej w Kolegiacie Świętego Lamberta, podczas której zgromadzeni modlili się o łaski potrzebne wszystkim byłym i obecnym dyrektorom, nauczycielom, pracownikom oraz uczniom i już absolwentom II Liceum. Część artystyczna odbyła się na sali gimnastycznej II LO, gdzie uczniowie Liceum Baczyńskiego zaprezentowali piękny program artystyczny ukazujący twórczość Baczyńskiego. Temu wszystkiemu towarzyszyły znakomite aranżacje muzyczne a także taneczne. Warto dodać, że uroczystość zbiegła się z Dniem Patrona oraz ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Na uroczystości pojawiły się władze powiatowe, zaś Miasto Radomsko reprezentowała Prezydent Miasta Anna Milczanowska. Obecny był także jeden z wielu wybitnych absolwentów II LO – Poseł na Sejm RP Krzysztof Maciejewski. Nie zabrakło też emerytowanych profesorów, byłych dyrektorów oraz absolwentów radomszczańskiej „Dwójki”. Na zgromadzonych po uroczystości czekał poczęstunek w szkolnej świetlicy. Warto dodać, że z okazji jubileuszu szkoły wydana została monografia, w której oprócz dokładnej historii II LO, znajdują się nazwiska wszystkich absolwentów od roku 1954.
Historia „Baczyńskiego”
Zwiększony napływ młodzieży spowodował, że władze wojewódzkie w 1950 roku postanowiły otworzyć w Radomsku nową szkołę licealną. Przy istniejącej Szkole Podstawowej nr 1, która mieściła się w budynku przy ulicy Andrzeja Chodury 3, powstał ciąg licealny. Otwarto wówczas dwie ósme klasy. Szkoła otrzymała nazwę Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego TPD w Radomsku. Dyrektorem szkoły został kierownik SP nr 1 – Aleksander Semkow.
W roku 1954 w szkole odbyła się pierwsza matura. Przystąpiło do niej 40 abiturientów, a każdy z nich zdał maturę z wynikiem pomyślnym. Szkoła zaczęła zdobywać coraz większe uznanie wśród mieszkańców Radomska i okolicznych wsi.
W roku 1957 doszło do rozdzielenia ciągu podstawowego od licealnego. Ciąg licealny od tej pory przyjął nazwę: Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego Nr 23 w Radomsku. W 1968 roku w szkole rozpoczęto naukę języka angielskiego (zajęcia prowadził pan Zygmunt Mielczarek, zajęcia te były nadobowiązkowe).
Na rok 1960 przypada zmiana nazwy szkoły na II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. W roku szkolnym 1971/1972 w szkole utworzono profil matematyczno - fizyczny, a rok później germanistyczny. Na rok szkolny 1975/1976 przypada opracowanie Kodeksu Ucznia.
Rok 1981 wiąże się z bardzo ważnym wydarzeniem w historii II Liceum Ogólnokształcącego. Wtedy to szkole nadano imię oraz sztandar. Patronem radomszczańskiego II LO został wybitny poeta, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów, „na zawsze dwudziestoletni” Krzysztof Kamil Baczyński. Został on wybrany na patrona podczas uroczystego apelu 10.12.1979 roku. Baczyński wygrał z Cyprianem Kamilem Norwidem, Kazimierzem Pułaskim oraz Janem Kochanowskim. Uroczystość nadania imienia oraz sztandaru odbyła się 17.01.1981 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Na uroczystości obecna była m.in. siostra cioteczna poety Aniela Kmita – Piorunowa oraz Zbigniew Baczyński – krewny poety. Sztandar II LO ufundowany został przez zakład opiekuńczy szkoły – Fabrykę Maszyn w Radomsku. Sztandar udekorowany został Złotą Odznaką Ochotniczych Hufców Pracy, bowiem tradycją szkoły w tym czasie była aktywna działalność w OHP.
W latach 1981 – 1983 rozbudowano szkołę, a w cztery lata po nadaniu szkole imienia otwarto Izbę Patrona. Ponadto nastąpiło także odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Baczyńskiemu. Najcenniejszym eksponatem w Izbie Patrona jest tomik wierszy własnoręcznie wykonany przez Baczyńskiego. Jego reprint szkole podarowała Aniela Kmita – Piorunowa. W roku 1985 skomponowano także hymn szkolny. W konkursie na słowa hymnu zwyciężyła uczennica Barbara Lorent, zaś podkład muzyczny opracował nauczyciel wychowania muzycznego – pan Jerzy Wilk.
W roku 1989 w II Liceum Ogólnokształcącym otwarto 3 ważne pomieszczenia dla społeczności uczniowskiej, a mianowicie: Izbę Tradycji Szkoły, Harcerski Gabinet Metodyczny – Hagamet oraz pracownię informatyczną. Od roku szkolnego 1998/1999 Liceum Baczyńskiego jest współorganizatorem Targów Edukacyjnych ŻAK.
Ostatnie lata z życia szkoły
Na początku XXI wieku szkoła poddana została termomodernizacji. W ciągu ostatnich lat miało także miejsce wiele ważnych wydarzeń dla całej szkoły. Szkoła otrzymała między innymi 2 ważne certyfikaty, które potwierdziły tylko prestiż radomszczańskiego II Liceum. Otóż 10 marca 2008 roku po raz pierwszy w województwie łódzkim przyznano Certyfikaty Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”. Wśród wyróżnionych szkół znalazło się II LO. Na uroczystej gali w Łódzkim Domu Kultury Liceum Baczyńskiego reprezentowali: dyrektor szkoły Sławomir Kowalczyk oraz szkolni koordynatorzy Renata Langier i Sylwia Wawrzyniak. Pod koniec 2008 roku II LO zostało wyróżnione po raz kolejny. 4 listopada w Urzędzie Miasta Łodzi szkoła odebrała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W ten sposób II LO zostało włączone do sieci wojewódzkiej Szkół Promujących Zdrowie. Na uroczystej gali wręczenia certyfikatów szkołę reprezentowali dyrektor Sławomir Kowalczyk oraz koordynator projektu Małgorzata Wojtecka.
Ponadto w roku 2008 II LO zajęło wysokie 5. miejsce w województwie łódzkim w rankingu szkół ponadgimnazjalnych organizowanym przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”. Tak wysoki wynik potwierdził tylko prestiż i poziom Liceum Baczyńskiego.
W ciągu ostatnich dwóch lat Liceum „Baczyńskiego” rozpoczęło także międzynarodowe wymiany młodzieży:
- w roku 2008 odbyła się także pierwsza wymiana młodzieży w historii szkoły. II Liceum Ogólnokształcące podjęło współpracę z Altes Gymnasium w niemieckim Oldenburgu;
- od 2010 roku młodzież z II LO może uczestniczyć nie tylko w wymianach międzynarodowych z uczniami z Niemiec, ale także z Francji. W tym właśnie roku odbyła się pierwsza wymiana polsko – francuska w historii Liceum Baczyńskiego.