Automatyka do bram i jej zalety

Automatyka do bram i jej zalety

Rozwiązania takie jak automatyka do bram garażowych oraz wjazdowych to powoli standard. Zapewniają nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo. Dowiedz się, na czym dokładnie polega taka instalacja.

Czym jest automatyka do bram?

Automatyka do bram garażowych i wjazdowych to rozwiązania pozwalają na ich automatyczne sterowanie. Technologia ta umożliwia samoistne otwarcie lub zamknięcie bramy, a także pozwala zastosować we własnym domu elektroniczną kontrolę dostępu. Patrząc od strony technicznej automatyka do bram jest instalacją złożoną z urządzeń takich jak napęd do bramy, automat, silniki, fotokomórki, domofon cyfrowy, centrala sterująca oraz piloty do bramy. Napędy bez wątpienia są najistotniejszym elementem instalacji, pozwalają bowiem otwierać i zamykać bramę garażową czy wjazdową. Reszta urządzeń z kolei podnosi komfort obsługi całego systemu oraz zwiększa bezpieczeństwo domu.

Automatyka do bram wjazdowych i garażowych – co się liczy?

O ile jest to możliwe, zakup automatyki do bram garażowych i wjazdowych warto zaplanować na etapie budowy domu. Chodzi o zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsca oraz zainstalowanie źródeł zasilania w potrzebnych punktach. Znaczenie ma także zachowanie optymalnej przestani nad otwartą bramą garażową, a także upewnienie się, że połączenie nadproża z szyną siłownika jest odpowiednio wytrzymałe. Ponadto planowanie instalacji podczas budowy domu pozwoli poprowadzić przewody do zabezpieczających linii fotooptycznej (o tym dalej).

Sam montaż możemy wykonać samodzielnie lub zamówić tę usługę w firmie oferującej sprzedaż urządzeń do automatyki. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, taki sklep oferuje wszystkie niezbędne urządzenia i inne elementy. Musimy tylko dobierać produkty po tym, jak już upewnimy się, że brama sama w sobie działa poprawnie. Trzeba też zwrócić uwagę na wszystkie istotne parametry techniczne i dopasować do nich odpowiednie rozwiązania automatyki do bram wjazdowych i garażowych.

Zabezpieczające linii fotooptyczne – co to jest?

Wyżej wspomnieliśmy o zabezpieczających liniach fotooptycznych. Czym one są? To elementy, które muszę znaleźć się w instalacji i są wymagane przez normy branży. Ich zadaniem jest wykrywanie przeszkód w płaszczyźnie ruchu bramy. Jeśli wykryje takie przeszkody - otworzą bramę dopiero wtedy, kiedy przeszkody zostaną usunięte. W ten prosty sposób linie fotooptyczne chronią przed uszkodzeniem nie tylko samą bramę, ale też np. karoserię samochodu. Jest to dodatkowy wydatek, ale na pewno się opłaca z racji szkód, których unikniemy.

Zabezpieczające linie fotooptyczne oraz inne elementy instalacji automatyki bram garażowych i wjazdowych można kupić w specjalistycznych sklepach takich jak Montersi.pl pod adresem: https://www.montersi.pl/napedy-do-bram-garazowych-

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE